F klavye

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
F klavye treni kaçtı bence. Buradan sonra dönüş çok zor. Bir arkadaşın dediği gibi bilgisayarın yaygınlaştığı zamanlarda devlet el koymalıydı buna. Şimdiden sonra okullara F klavye göndermenin çok anlamı yok.

F klavyeyi 1-2 hafta mecburen kullanmak zorunda kalmıştım ve 1 hafta içinde harflerin yeri öğrenilebiliyor. Türkçe yazı yazmak müthiş kolay. Q klavye tam bir eziyet; ama ne yaparsın ki mecburiyetten Q'ya dönüş yaptım.
[MENTION=34511]7.42[/MENTION] haklısın aslında, ama ben Atatürk'ün yaptığı harf inkilabı gibi bir inkilabla ancak çözülebileceğine inanıyorum bu işin.
hani çok sevimli gelmiyor belki, ama milleti bir anda bıçak gibi dönüştürmenin başka yolu yok gibi gözüküyor. :)

St. Benoit

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Memur anne ve babaya sahip olduğum için eskiden evimizdeki bilgisayar F klavyeydi. O yüzden ilk F klavye öğrenmişimdir. O yüzden 2 klavyeye de hakimiyetim iyidir.

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Klavyelerin dile göre şekillenmesi gerekir! F klavye, türkçe kelimelerin yazmını kolaylaştırmak adına sık kullanılan harfleri uygun yerlere koymuştur. Aynı şey ingilizce için de geçerlidir. Eğer ingilizce yazıyorsan Q klavyede çok rahat yazarsın, işin temeli bu değil mi? Peki bizde ne oldu? Dil klavyeye göre gelişti! Kısaltmalar falan felaket oldu zaten ama zor yazdığımız kelimeler de bizden hepten uzaklaştı. Neticede şuanki kullanımımız Q klavye için oturdu. Bugün çıkıp F klavyeye geçsek yine de bir şey değişmeyecek, tuşların yerine alışacağız ancak dilimiz eskisi gibi olmayacak... Kısacası, artık çok geç!

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
evet, bu konuda haklısınız. en büyük sorun laptoplar. bugün f klavyeli bir laptop bulmak neredeyse imkansız gibi.
O kadar da değil.
Masaüstü PC'de F klavye bulamama gibi bir şey söz konusu değil. İstediğin modelde yoktur bu zaten ayrı bir konu. Bazı oyuncu klavyelerinde Türkçe Q klavye bile yok.
Apple: Tüm ürünlerinde sipariş sırasında F/Q klavye seçimi yapabiliyorsun. MacBook, Pro, Retina hepsinde. Şuradan bakabilirsin.
Diğer markalar az modelde olsa bile sunuyorlar.
Dizüstü klavyesini sonradan F ile değiştirebiliyorsun.

EropaKING

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Ben de bir Q klavyeciyim.. Ama bildiğim kadarı ile Dünyanın, klavye ile en hızlı yazma rekorları hep F Klavye kullanan bizim elemanlardan çıkıyor. Çünkü F klavye bilimsel istatistikler, harflerin kullanım sıklığı gibi kriterler göz önüne alınarak tasarlanmış bir klavye türü.

Yanlışsam düzeltin.. Sallamış gibi olmayalım :)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Ben de bir Q klavyeciyim.. Ama bildiğim kadarı ile Dünyanın, klavye ile en hızlı yazma rekorları hep F Klavye kullanan bizim elemanlardan çıkıyor. Çünkü F klavye bilimsel istatistikler, harflerin kullanım sıklığı gibi kriterler göz önüne alınarak tasarlanmış bir klavye türü.

Yanlışsam düzeltin.. Sallamış gibi olmayalım :)

yo yanlış değilsin abim, dediklerin aynen doğru.
dün harf inkilabı ile bizi kökümüzden koparanlar bunu yeterli bulmadılar ki, dilimize, kültürümüze göre uyarlanmış klavyemizi de aldılar elimizden. dilimizi kuşa çevirdiler.

kim ne derse desin bu gerçek hiçbir zaman değişmez.

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
yo yanlış değilsin abim, dediklerin aynen doğru.
dün harf inkilabı ile bizi kökümüzden koparanlar bunu yeterli bulmadılar ki, dilimize, kültürümüze göre uyarlanmış klavyemizi de aldılar elimizden. dilimizi kuşa çevirdiler.

kim ne derse desin bu gerçek hiçbir zaman değişmez.

Cümlelerin arasına faklı manalar sıkıştırılmış olunca susayım karışmayayım diyorum ama olmuyor. Harf inkilabı ile kökünden kopmak ne demek ? sonrada yetinmemiş F klavyeyi de q yapmışlar ki dilimizden kültürümüzden kopalım.

Neyin amacıdır bu bi anlasam!!

Ancak Q klavye standardı ne İngilizce ne de başka bir dile uygun olarak geliştirilmiştir. Sholes, icat ettiği yazı makinesinin mekanik harf kollarından herhangi ikisi aynı anda kağıda doğru havalandığında sıkışmaya neden olduklarını fark eder. Sholes bu problemin çözümü için, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak üzere harflerin yerlerini alabildiğine karıştırarak en çok kullanılan harfleri elin en zor ulaşabileceği yerlere yerleştirmeyi uygun görür ve Q klavye adını verdiğimiz harf dizilimi ortaya çıkar.

Alın size q klavyenin aslı astarı

http://tr.wikipedia.org/wiki/Q_klavye

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
10 ay öncesine kadar Q klavye kullanıyordum. Daha sonra http://www.turkegitim.net/ sitesi ile tanıştım ve merakla derslere katıldım, hırs yaptım. 1 ay sonrası 10 parmakçı oldum :)

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Cümlelerin arasına faklı manalar sıkıştırılmış olunca susayım karışmayayım diyorum ama olmuyor. Harf inkilabı ile kökünden kopmak ne demek ? sonrada yetinmemiş F klavyeyi de q yapmışlar ki dilimizden kültürümüzden kopalım.

Neyin amacıdır bu bi anlasam!!
Osmanlı'nın dilimizin canını okuyup milletin büyük kısmını cahil bırakmasına kimse bir şey demez. Arap abecesi Türkçe'ye uygun değilken kabul edilmesine kimse karşı olmaz. Neden ki?

blackdown

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Osmanlı'nın dilimizin canını okuyup milletin büyük kısmını cahil bırakmasına kimse bir şey demez. Arap abecesi Türkçe'ye uygun değilken kabul edilmesine kimse karşı olmaz. Neden ki?
Osmanlı zamanında Türkçe vardı zaten haklısın

blackdown

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Herhalde alaya aldınız diye yazıyorum:
Osmanlı zamanında ve öncesinde hangi dilde konuşuyordu millet?
Ben anlatamadım bugünkü Türkçe yle karşılaştırdım demişsiniz ki içine ettiler Türkçe nin o zaman Türkçe batsa bile bu kadar yozlaşmış olamazdı şahsen bugün kullanacağım saçma sapan yozlaşmış Türkçe yerine o günkü Türkçe yi tercih ederim ama maalesef ki çağa ayak uydurmak gerekiyor şahsen ben çok mutlu değilim seyv etmek,layklamak gibi tabirleri kullanmaktan ya da telefoncunun önünde telefon hosiptal yazmasından

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
kavgalık bir durum yok, doğru ya da yanlış şahsıma ait bir yorum sebebiyle olayın şirazesinden çıkmasını istemem. ben görüşlerimin arkasındayım, doğru ya da yanlış, bu benim görüşüm. Keza, [MENTION=58793]REDFOKS[/MENTION] ya da bir başkasının bunu paylaşmamasına, karşı görüş belirtmesine de saygı duyarım. ama cevap vermek istemiyorum; çünkü, konunun dallanıp budaklanmasına, gereksiz ve konu dışı tartışmalara yol açacağını biliyorum.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Ben anlatamadım bugünkü Türkçe yle karşılaştırdım demişsiniz ki içine ettiler Türkçe nin o zaman Türkçe batsa bile bu kadar yozlaşmış olamazdı şahsen bugün kullanacağım saçma sapan yozlaşmış Türkçe yerine o günkü Türkçe yi tercih ederim ama maalesef ki çağa ayak uydurmak gerekiyor şahsen ben çok mutlu değilim seyv etmek,layklamak gibi tabirleri kullanmaktan ya da telefoncunun önünde telefon hosiptal yazmasından
Ne o günkü Türkçe idi ne de bugün örnek verdiğin Türkçe?

Bu şehr-i Sıtanbûl ki bî-misl-ü behâdır
Bir sengine yekpâre Acem mülkü fedâdır
Sürmeli gözlü güzel yüzlü gazâlân anda
Zer kemerli beli hancerli cüvânân anda
Bâ-husûs aradığım serv-i hırâmân anda
Nice akmaya gönül su gibi Sa'd-âbâd'a

Bu Türkçe mi şimdi? (Daha kötüleri de var) Osmanlının, Farsça-Arapça sevdasıyla karmakarışık ettiği dilimiz. Arap abecesinin yazıda çıkardığı zorluklar cabası.

blackdown

Müdavim
Reaksiyon puanı
1

Bu Türkçe mi şimdi? (Daha kötüleri de var) Osmanlının, Farsça-Arapça sevdasıyla karmakarışık ettiği dilimiz. Arap abecesinin yazıda çıkardığı zorluklar cabası.
Siz şuan yaşadığınız çağın zihniyetiyle konuşuyorsunuz ve anlıyorum saygımda sonsuz ama atalarımda laf ettirmem çünkü beğenmediğiniz Osmanlı olmasaydı sizin,benim bizim ismlerimiz John,Tony,Amanda falan olurdu

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Yaklaşık 7 senedir, F klavye kullanıyorum.
Artık bu saatten sonra kesinlikle Q klavye kullanmam.
Bilgisiyarda ister Q olsun, onu hemen ayarlardan F klavyeye çeviriyorum.
Harflerin yerini bilmiyorum fakat, parmaklar kendi kendine hangi harf ise onu tanıyor.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Siz şuan yaşadığınız çağın zihniyetiyle konuşuyorsunuz ve anlıyorum saygımda sonsuz ama atalarımda laf ettirmem çünkü beğenmediğiniz Osmanlı olmasaydı sizin,benim bizim ismlerimiz John,Tony,Amanda falan olurdu
Ben Osmanlı'yı seviyorum, aynı Göktürkleri, Hunları, Selçukluları daha önce Türkler hangi adla anıldı ise onları sevdiğim gibi. Ama ortada büyük bir yanlış varken başka şeylere dil uzatıldığında yazmadan duramıyorum. Osmanlı dil konusunda büyük hatalar yapmıştır ne yazık ki. Eğer harf inkılâbını eleştiriyorsanız ortada daha büyük hata var ona da lâf etmelisiniz.
Konuyu bozmamak adına artık bu konuda yorum yazmayacağım, yeteri kadar konu dağıldı.

blackdown

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Ben Osmanlı'yı seviyorum, aynı Göktürkleri, Hunları, Selçukluları daha önce Türkler hangi adla anıldı ise onları sevdiğim gibi. Ama ortada büyük bir yanlış varken başka şeylere dil uzatıldığında yazmadan duramıyorum. Osmanlı dil konusunda büyük hatalar yapmıştır ne yazık ki. Eğer harf inkılâbını eleştiriyorsanız ortada daha büyük hata var ona da lâf etmelisiniz.
Konuyu bozmamak adına artık bu konuda yorum yazmayacağım, yeteri kadar konu dağıldı.

Harf inkılabı gerekli bir şeydi ben konuşulan dilden bahsediyordum

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323

yahu yazmamak için kendimi tutmak istesem de işte bu satırlar beni mecbur bıraktı.
yahu arkadaşım, bugün bunu anlamıyorsun diye kötü mü oldu o şiir, o dil?
bugün elbette anlayamazsın sen onu...
harf inkilabı dediğim konu buydu işte.

yahu bu milletin dilini o hale getirdiler ki, bir ingiliz çocuğu 600 yıl evvel yazılmış bir ingilizce bir eseri rahat okur kavrarken, benim çocuğum 26 yıl evvel yazılan bir kitabı bile okuyup anlamaktan aciz hale geldi.

bi zamanlar ünlü bir tarihçinin yazdığı anekdotlardan şöyle bir not okumuştum, aklımda kaldığı kadarıyla...

"bir osmanlı köylüsü takriben 40 bin kelimeyle konuşurken, üst düzey elit bir okumuş zat ise asgari 180 bin kelime ile konuşuyor, yazıyordu" diyordu.

bugünü ne sen sor ne ben söyleyim arkadaşım. internet aleminde görüyorsun işte, topu topu taş çatlasa yarım yamalak yazılıp konuşulan, 300-500 kadar kuşa dönmüş fecaat bir dil.

neyse, kapatıyorum bu konuyu şahsım adına.

herkese saygı ve muhabbet.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Ben anlayamadığım için değil, Türkçe olmadığı için karşıyım. Senin mantığınla ben o Arapça-Farsça-Türkçe karması dil gelmeden öncesi eserleri neden anlayamıyorum? Harf inkılâbından dolayı mı? Bunu da kendinize sorunuz. Ayrıca dil ile abecenin farklı şey olduğunu hâlâ anlayamayanlar var.
Son olarak harf inkılâbı 2.Abdülhamid'in de istediği bir inkılâptır.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Ben anlayamadığım için değil, Türkçe olmadığı için karşıyım. Senin mantığınla ben o Arapça-Farsça-Türkçe karması dil gelmeden öncesi eserleri neden anlayamıyorum? Harf inkılâbından dolayı mı? Bunu da kendinize sorunuz. Ayrıca dil ile abecenin farklı şey olduğunu hâlâ anlayamayanlar var.
Son olarak harf inkılâbı 2.Abdülhamid'in de istediği bir inkılâptır.

bak güzel kardeşim, sana vereceğim şu linkten bu konuyla alakalı çok önemli bulduğum yazıyı okursan umarım faydalı olacaktır. söylemek istediklerimin anlaşılmasında yardımcı olacağını umuyorum. aslında sizleri anlamıyor değilim, çok iyi anladığımı sanıyorum. eğer olaya bugünün gözüyle bakarsan elbet sen haklısın, ama dünün, hatta asırların, çok çok uzun zamanların gözüyle bakarsan da sen bizleri anlayacaksındır belki. kavga değil bunlar, sadece düşüncelerimizin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır.

TheMinePro rudi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
monkey-keyboard.jpg

f klAVye kullanırken ben
ben q ya alıştım bakmadan yazıom onun için f ye alışasım yok ve f klavye oyun ve programlara uygun deil

atlantizzz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
insanları rahatlatacak yenilikleri önce Samsung yaptı. Nihayet iPhone da pes etti ve son sürümünde benim gibi artık inatçı kullanıcıları memnun edecek bir zenginliği ekledi. yasasın F klavye sonunda anlaşıldı bende f yazıyorum tesekkürlerrrr

Erpa İletişim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tamamiyle alışmak, kolay gelmek ile alakalı. Bizim için kullanışı hangisi kolaysa o klavyeden kullanmak en iyisi gibi duruyor.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
O ilde artık F klavye mecbur!

o_ilde_artik_f_klavye_mecbur_h24122.jpg

Bilgisayar tutkunları dikkat!

Türkiye’de ’F’ klavye kullanımının yaygınlaştırılması için yapılacak çalışmalar için Afyonkarahisar pilot il seçildi.

Resmi gazetede yayımlanan Başbakanlık Genelgesi kapsamında F klavyenin ülke çapında yaygınlaştırılması hedefleniyor.

F klavye kullanımının yaygınlaşması çaba gösteren Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu İntersteno Türkiye Temsilcisi Seçkin Köse, Türk diline en uygun klavye çeşidinin F klavye olduğunu söyledi. Bu alanda yapılacak çalışmalar konusunda Afyonkarahisar’ın pilot il seçildiğine işaret eden Köse, Türkçe için bilgisayar klavyesini 10 parmak kullanmak gerektiğini dile getirdi.

Kurallar ve konsey çalışıyor

Köse, sivil toplum örgütü olarak, kamu kurumlarıyla birlikte Afyonkarahisar’da F klavye kullanımı için oluşturdukları platformda yürütme kurulları, konseyler teşkil ettiklerini kaydetti. Yürütme kurulları ve konseylerin çalışmaya başladıklarını aktaran Köse, "Kısa zamanda hızlı bir şekilde eğitimler başlayacak. Kamu kurumları ve okullarda F klavyenin kullanılmasını yaygınlaştırıacağız. Burada elde edeceğimiz başarıyı ülke geneline yayacağız" diye konuştu.

KaynaK

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Türkiyenin %90nı qwerty'e alışmış şimdi kalkıpta f lemi uğraşıcağız :D

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Afyonkarahisar'da ne gibi bir çalışma olacakmış ki? Pilot il seçildi diyor başka bir şey yazmıyor.

Evde kullanılan bilgisayarlarla ilgili çalışma yapmak gerekir. Yoksa değişen bir şey olmaz. Örneğin ben şu an F'den Q'ya dönüştürülmüş klavyeden yazıyorum. Bir de dizüstü bilgisayarlarda F olarak satılanını ben görmedim.

İnsanları zorlayamazsın da zaten. "Demokratik ve özgür" bir ülkede yaşıyoruz. Küçük şeylerde özgürüz, büyüklerinde değil. :)

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Bimexte F klavye istiyorum dedim. Abi çok zor birşey istiyorsun dedi bana :)