Sony SLT-A57 aldım

Bu konuyu okuyanlar

Technopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fiyat performansta en iyi kombo sony sal 35mm f1.8 ve sony 55-300mm. Bu ikisini alsam bana yeter ama parasızlık boynumuzu büküyor işte :)

pumperking

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Fiyat performansta en iyi kombo sony sal 35mm f1.8 ve sony 55-300mm. Bu ikisini alsam bana yeter ama parasızlık boynumuzu büküyor işte :)

geniş açı olmadan olmaz.18-55 kit mutlaka almalısınız.
1.8 i portre için kullanacaksanız 50 tavsiye ederim.35 ile kişinin gibine girmek zorunda kalabilirsiniz

Technopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Zaten varsayılan olarak 18-55 var makinemde. Birçok fotografcilik forumunda portre ve iç mekan çekimlerinde 35mm nin 50mm den daha iyi sonuç verdiği konuşuluyor. Ki bizim crop sensörde 35mm=52mm oldugu ve 50mm nin de ideal portre aralıgı olması munasebetiyle 35mm nin daha dogru bir seçim olacağı kanatindeyim. Ayrica dar alanlarda daha genis bir alana sahip olmakta cabası.

geniş açı olmadan olmaz.18-55 kit mutlaka almalısınız.
1.8 i portre için kullanacaksanız 50 tavsiye ederim.35 ile kişinin gibine girmek zorunda kalabilirsiniz

pumperking

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Zaten varsayılan olarak 18-55 var makinemde. Birçok fotografcilik forumunda portre ve iç mekan çekimlerinde 35mm nin 50mm den daha iyi sonuç verdiği konuşuluyor. Ki bizim crop sensörde 35mm=52mm oldugu ve 50mm nin de ideal portre aralıgı olması munasebetiyle 35mm nin daha dogru bir seçim olacağı kanatindeyim. Ayrica dar alanlarda daha genis bir alana sahip olmakta cabası.

iç mekanda daha iyi sonuçtan kasıtları geniş açı olması sebebi ile.ama çarpan durumunu göz önüne alırsak sadece portre için 50 mm derim.35 ile birçok kişinin beraber bulunduğu portreler çekebilirsiniz.evet böyle bir avantajı var.

ihtiyaca göre alınır neyi savunuyorsam.saygılar

Technopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Google da sony 35mm vs 50mm yazarsaniz kullanicilarin % 90 inin 35mm yi 50mm ye tercih ettiklerini goreceksiniz.cunku 50mm×1.5 crop faktor ile lens 75mm ye denk geliyor ve lensin kullanim alanini daraltiyor. Sadece benim kendi kanaatim degil bu. Tabi ki sen 50mm ile mutluysan buna kimsenin diyecegi olmaz elbet. Herkes kendince dogru olduguna inandigi fikri soyluyor.savunmaya gecmenize gerek yok.

Saygilarimla.

iç mekanda daha iyi sonuçtan kasıtları geniş açı olması sebebi ile.ama çarpan durumunu göz önüne alırsak sadece portre için 50 mm derim.35 ile birçok kişinin beraber bulunduğu portreler çekebilirsiniz.evet böyle bir avantajı var.

ihtiyaca göre alınır neyi savunuyorsam.saygılar

pumperking

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Google da sony 35mm vs 50mm yazarsaniz kullanicilarin % 90 inin 35mm yi 50mm ye tercih ettiklerini goreceksiniz.cunku 50mm×1.5 crop faktor ile lens 75mm ye denk geliyor ve lensin kullanim alanini daraltiyor. Sadece benim kendi kanaatim degil bu. Tabi ki sen 50mm ile mutluysan buna kimsenin diyecegi olmaz elbet. Herkes kendince dogru olduguna inandigi fikri soyluyor.savunmaya gecmenize gerek yok.

Saygilarimla.

35 mm'yi tercih edenlerin çoğu o lensi başka işlerde de kullanıyor.1.5 çarpanla bile çok yakın şahsi fikrim.ürkütmeden çekmek lazım portreyi :p

ışığınız bol olsun.

Technopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Zaten bende geniş kullanım alanı nedeniyle tercih ediyorum 35mm yi. Sadece Portre çekmek değil amacım. Öyle olsaydı kesinlikle 50mm ilk tercihim olurdu. Ama 35mm ile hem portre hem manzara hem dar alan ve iç mekan çekimlerini rahatlıkla yapmak amacım. Fikrinizi paylaştığınız için teşekkürler.

35 mm'yi tercih edenlerin çoğu o lensi başka işlerde de kullanıyor.1.5 çarpanla bile çok yakın şahsi fikrim.ürkütmeden çekmek lazım portreyi :p

ışığınız bol olsun.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar bir kaç ay önce bende sony slt a 57 aldım. yalnız video çekimi yaparkan (duraklat tekrar devam et) tuşunu bulamadım ne yaptımsa yok movie tuşuna basıncada videoyu sonlandırıyor yoksa öyle birşey yokmu bu 2000 liralık makinede lütfen yardım edin

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
arkadaşlar bir kaç ay önce bende sony slt a 57 aldım. yalnız video çekimi yaparkan (duraklat tekrar devam et) tuşunu bulamadım ne yaptımsa yok movie tuşuna basıncada videoyu sonlandırıyor yoksa öyle birşey yokmu bu 2000 liralık makinede lütfen yardım edin

ben de zamanında bulamamıştım. yok demek ki.

Technopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
23.08.2013 itibariyle "SONY SAL 55-300mm f4.5-5.6 DT SAM" Telezoom lensimi almış bulunmaktayım. Deneyimler ve resimler coming soon :)

Technopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeni 55-300 lensle ilk çekim denemelerim. Fazla kurcalamaya vaktim olmadı ama bakalım beğenecek misiniz...

9kxx.jpg

ol3v.jpg

dh5d.jpg

pumperking

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
ben de zamanında bulamamıştım. yok demek ki.

ve video çekerken fotoğraf alamıyor.büyük eksiklik.

@Technopat gündüz her objektif iyidir.ay fotosu bekliyoruz.
keskinlik olarak tamron 18-200 ile belirgin bir farkını göremedim.gerçi diyafram değerlerini bilmiyorum tamron f8 de gayet iyi. ama 5.6 da :D:D

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
[MENTION=347649]Technopat[/MENTION] ben de ''clear image zoom'' özelliğini kullanarak çekilen ay fotoğrafını bekliyorum. :)

Technopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fırsatım olursa ilk dolunayda deneme yapıcam arkadaşlar. Fakat bir lensin kalitesininin ay çekimine göre kıyaslandığını ilk defa sizden duydum :) Gündüzde çekim yapsanız çekimin kalitesini değerlendirebileceğiniz kriterler vardır. Sony 55-300 ile Tamron un incelemelerine Kurt Munger in sitesinden bakabilisiniz. Evet lensin eksikleri var yok değil ama bu fiyata bu Kalite başka Lenste yok.

Technopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Buyrun size ilk Ay çekimi denemelerim. Dolunayı bekleyecektim ama sabredemedim. Dolunay da yeniden çekim yapıcam şimdilik farklı ayarlarla yaptığım birkaç çekim aşağıdadır. Umarım beğenirsiniz.

cjgv.jpg

F-Stop: f/6.3
Exposure: 1/500
Focal Length: 300mm
ISO:1250
Metering Mode:Spot

c50p.jpg

F-Stop: f/8
ISO:500

ou3n.jpg

F-Stop: f/6.3
ISO:250

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
[MENTION=347649]Technopat[/MENTION] iso değerlerinden anladığım kadarıyla tripodsuz çekmişsin. bendeki 55-200mm ile bu kadrajı almak için mecburen clear image zoom'u aktifleştirmek gerekiyor. :)

Technopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çekimlerde tripod kullanılmıştır iso değerlerinin yüksek olması farklı ayarlarla yapılan çekimlerin sonucunu görmek içindi. Zaten 300mm de geceleyin tripod kullanmadan bu kadar netlik yakalamak imkansız gibi. Değişik ayarlarla yaptığım 3-4 çekim daha var fakat hepsini paylaşmadım.Ayrıca forumlarda yaptığım ay çekimi araştırmalarında iso 200-800 arası olması öneriliyor.

@Technopat iso değerlerinden anladığım kadarıyla tripodsuz çekmişsin. bendeki 55-200mm ile bu kadrajı almak için mecburen clear image zoom'u aktifleştirmek gerekiyor. :)

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Çekimlerde tripod kullanılmıştır iso değerlerinin yüksek olması farklı ayarlarla yapılan çekimlerin sonucunu görmek içindi. Zaten 300mm de geceleyin tripod kullanmadan bu kadar netlik yakalamak imkansız gibi. Değişik ayarlarla yaptığım 3-4 çekim daha var fakat hepsini paylaşmadım.Ayrıca forumlarda yaptığım ay çekimi araştırmalarında iso 200-800 arası olması öneriliyor.

görüntülerde titreme olmamasından tripod kullanıldığını düşündüm başta ama iso ayarını görünce acaba dedim :) aslında tripod varken ve makinalarda iso 100 ya da bazı makinalarda iso 50 varken neden iso 200-800 arasının önerildiği garip geldi bana doğrusu. elbette bunu önerenlerin bir bildiği olabilir ama tam kavrayamadım şimdi neden böyle önerildiğini. :) şahsen ben olsam tripod varken ve çekeceğim obje sabitken f değerini f11 yapıp isoyu da 100 yapıp çekerdim. :)

Technopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
görüntülerde titreme olmamasından tripod kullanıldığını düşündüm başta ama iso ayarını görünce acaba dedim :) aslında tripod varken ve makinalarda iso 100 ya da bazı makinalarda iso 50 varken neden iso 200-800 arasının önerildiği garip geldi bana doğrusu. elbette bunu önerenlerin bir bildiği olabilir ama tam kavrayamadım şimdi neden böyle önerildiğini. :) şahsen ben olsam tripod varken ve çekeceğim obje sabitken f değerini f11 yapıp isoyu da 100 yapıp çekerdim. :)

Aslında senin dediğin ayarlarda var önerilenler arasında. O nedenle birçok farklı ayarla çekim yaptım zaten. Her durumda her makine ve lense uyacak evrensel ayar diye bir şey yok zaten. Önerilen ayarları deneyip senin ekipmanına, çekim yaptıgin hava durumu ve çevresel koşullara en uygun ayarları bulacaksın.

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Aslında senin dediğin ayarlarda var önerilenler arasında. O nedenle birçok farklı ayarla çekim yaptım zaten. Her durumda her makine ve lense uyacak evrensel ayar diye bir şey yok zaten. Önerilen ayarları deneyip senin ekipmanına, çekim yaptıgin hava durumu ve çevresel koşullara en uygun ayarları bulacaksın.

evet haklısın her ayar her lense uymayabiliyor. bol bol deneme yapmak gerekiyor en ideal ayarı bulmak için. :)

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
yolumuz istanbul'a düşmüyor ki biz de çekelim böyle fotoğraflar. :)

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
çok güzel kareler @Technopat eline sağlık :)

aşağıdaki fotoğrafın beyaz dengesini elle ayarlayıp daha mavi tonlarda çekilmiş hali de çok güzel olurdu gibime geliyor.

0mty.jpg

Technopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok güzel kareler @Technopat eline sağlık :)

aşağıdaki fotoğrafın beyaz dengesini elle ayarlayıp daha mavi tonlarda çekilmiş hali de çok güzel olurdu gibime geliyor.

0mty.jpg

Tesekkurler beğenmene sevindim. Vakit buldukça resimlerde oynama da yapıyorum ama burada genellikle oynanmamis saf hallerini paylaşmayı tercih ediyorum. Vakit bulursam Modifiye edilmiş resimlerden de eklerim.