200-250 Tl Arası Dijital Fotoğraf Makinesi Tavsiyeleriniz

Bu konuyu okuyanlar

neons41

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba kendime 200-250 tl arası bir dijital fotoğraf makinesi almak istiyorum.Bunun en büyük sebebi telefonumdaki kameranın son derece yetersiz olması.Galaxy Wonder kullanıcısıyım sözde 5 mp kamerası var ama inanın ama bu kadar eksiği olucagına 2-3 mp lik bi kamera koysalarmış daha iyi diyorum.Telefon güzel ama tek eksiği kamerası en önemlisi zoom özelliği yok.Hadi onuda geçtim renkleri çok soluk çıkartıyor.Bir yakınımda HTC Explorer vardı.320 tl gibi bir fiyatı var telefonun.3.2 mp kamerasıyla benim 5 mp kamerayı karşılaştırdım şok oldum.Dedimya zoom özelliği yok ayrı onun yanında dışarıdan ışığı mı çok alıyor nedir renkleri acaip açık çıkartıyor.Yani karanlık bir ortamda bile renkleri açık çıkartıyor.Koyu renkli bir şey çekiyorum bir bakıyorum resimde apaydınlık rengi açılmış mübareğin :)Özellikle kendi fotoğraflarımda bakıyorumda ten rengimi olandan beyaz çıkartıyor ve gerçekten bu beni çok rahatsız ediyor.Zaten sırf bu yüzden telefonumu değiştirmeyi bile düşündüm ama sonra en iyisinin bir fotoğraf makinesi almak olacağına karar verdim.Bunları anlattım çünkü kameradaki şikayetlerimi belirtmek istedim ve buna göre bu sorunları olmayan bir makine almak istiyorum.İnternete biraz baktığımda bu fiyat aralığında 13-14 mp lik bir yığın farklı markada cihaz bulunmakta.İnternetten alma gibi bir şansım yok o yüzden modelini belirleyip mağazadan almayı düşünüyorum.Hiç bir şey bilmeden mağazaya gidip elime alıp "aa bu güzelmiş" diyerek ürün almak istemiyorum sonra çok pişman oluyorum çünkü.telefonumu bile 1-1.5 ay araştırmıştım :) Neyse işte dediğim gibi renkleri mümkün olduğunca gerçeğe yakın yansıtabilen bir makine arıyorum ve bildiğiniz,kalitelidir dediğiniz,belkide kullandığınız ürünler varsa tavsiye edebilirsinez çok iyi olur.Şimdiden herkese teşekkürler,başınızı ağrıttım kusura bakmayın :) :)

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Bu tarz cihazlarda o kadar araştırıp edip kafa yormaya gerek yok.
MP ne kadar büyükse o kadar kaliteli fotoğraf olur anlamına gelmez.
Tam aksine başa bela olur. Çünkü büyük MP demek işlemesi daha zordur, daha fazla yer kaplar.
Baskı vs alınmıyacaksa 3MP kamera bile yeterlidir.
Ancak şuan için 10MP lik orta ayar bir kamera işinizi görür.

hepsiburada.com a hızlıca baktım
http://www.hepsiburada.com/liste/ca...x?productId=ft130073&categoryId=248#Gorseller
Bu ürün gözüme çarptı.
bu sınıfta canon un iyi fotoğraf makineleri var.
Zaten bu paraya alacağınız cihazda budur.
10-15mp arası
4x zoom lu
2.7 - 3" arası ekran

Çin malı garip markaların phirana, orite vb markalar size daha çok şey vaat eder.
8x zoom 20mp bilmem ne flaş falan filan
ama hepsi fasa fiso dur.

Canon nikon olympus sony den şaşmayın bu sınıfta

Bu makinenin avantajı da kalem pil değil lityum pillidir o yüzden ikide bir piller bitmez

neons41

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu tarz cihazlarda o kadar araştırıp edip kafa yormaya gerek yok.
MP ne kadar büyükse o kadar kaliteli fotoğraf olur anlamına gelmez.
Tam aksine başa bela olur. Çünkü büyük MP demek işlemesi daha zordur, daha fazla yer kaplar.
Baskı vs alınmıyacaksa 3MP kamera bile yeterlidir.
Ancak şuan için 10MP lik orta ayar bir kamera işinizi görür.

hepsiburada.com a hızlıca baktım
http://www.hepsiburada.com/liste/ca...x?productId=ft130073&categoryId=248#Gorseller
Bu ürün gözüme çarptı.
bu sınıfta canon un iyi fotoğraf makineleri var.
Zaten bu paraya alacağınız cihazda budur.
10-15mp arası
4x zoom lu
2.7 - 3" arası ekran

Çin malı garip markaların phirana, orite vb markalar size daha çok şey vaat eder.
8x zoom 20mp bilmem ne flaş falan filan
ama hepsi fasa fiso dur.

Canon nikon olympus sony den şaşmayın bu sınıfta

Bu makinenin avantajı da kalem pil değil lityum pillidir o yüzden ikide bir piller bitmez

valla bende tavsiyelerden önce hepsiburada ya şöyle bir göz attım ve 2-3 model arasında en çok bunu beğendim :) demekki seçimimim çok yanlış değilmiş.sizinde fikriniz bu ürün yönünde ne diyorsunuz bu modeli alabilirim değilmi o sınıf makinelerden herhangi bir eksiği yoktur ?

edit:bu arada konudada yazdım benim için en önemli şey renkleri gerçeğe en yakın şekilde yansıtabilmesi.telefonumdaki kamerada yaşadığım en büyük sorun gerçek renkten uzak,solgun,belki garip gelebilir ama ten rengini bile normalden açık gösteriyor bu cihaz için öyle bir sorundan bahsedemeyiz sanırım .. ?

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Renk konusu çok meşakatli bir konudur.

Sizi 10.000$ para verin en son teknoloji fotoğraf makinesi lens ıvırzıvırınızı alın.
eğer beyaz dengesi yalnışsa, yani makina beyaz dengesini yanlış ölçtüyse o fotoğrafın renkleri doğru çıkmaz.
(Beyaz dengesinin ne olduğunu bilmeniz için biraz bilgi sahibi olmanız lazım. Mesela şu yazıda fazlası ile açıklayıcı şekilde anlatılmış http://www.bascek.com/3213/beyaz-dengesi-nedir-nasil-ayarlanir/)

Farz edelim ki makineniz kusursuz bir beyaz dengesiyle doğru renkleri elde etti.
Tüm fotoğraf makinelerinin ekranı fazla abartılıdır. 14mp fotoğraf bit kadar ekranda görüldüğü için süper görünür.
Asıl olan PC de nasıl görüneceğidir, burda da monitör devereye giriyor.
Gerçek renklere en yakın değerleri verebilen monitörler IPS monitördür.
IPS monitöre bile renk kalibrasyonu yapılır...

Hadi monitöründe mükemmel şekilde kalibre edilmiş IPS monitör

Bu seferde senin gözün ne kadar görüyor?
Bu devreye girer :D :D

Uzun lafın kısası bu renk olayı piskopatlıktır :D :D

Önemli olan beyaz dengesidir. Cep telefonları adam akıllı beyaz dengesi yapamaz bu yüzden renkler garip çıkar mavimtırak veya sarımtırak gibi...

Bu fotoğraf makineleri onlardan abartısız 10 gömlek üstündür.
Ancak çok parlak veya çok karanlık ortamlarda beyaz dengesini sapıtmaları muhtemeldir ancak yinede cep telefonundan iyidir.

Renk olayı çok karışık bir mevzudur ama dediğim gibi cep telefonundan çok daha üstündür bu cihazlar o kadar kafana takma o olayı.

Öneriye gelince, sadece gözüme çarpan bir model.
Bence iyi ama oturup incelemek lazım tabiki.
Şimdi biri çıkar ben bunu kullanıyorum manyak bişey der o da haklı derim.
Çünkü bu sınıfta şu kamera çok çok iyi diye bişey yok.
Hepsi genel olarak aynı sayılacak kameralar sadece bazılarında ufak ufak detaylar var.
Mesela bu kamera lityum pilli bence büyük avantaj.
Başkası vardır 1cm den makro fotoğraf çekebiliyordur (belki)
Kimisi vardır 4 değil de 8x optik zoomu vardır...

falan filan

wukuat_3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam benim elimde kodak m580 easyshare diye bir alet var geçen seneden beri kullanıyorum hiç bir sorun çıkmadı bana göre muhteşem bi ürün çözünürlüğü diğre makinalara göre iyi isterseniz bi özelliklerine bakın paraya değecek bir ürün

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Birde TR de hangini nerde kaça bulursunuz bilmem ama
Panasonic Lumix TZ serileri falan vardır baya iyidiler.
Mesela şu ürün yurt dışında 100$ civarı muhtemelen TR de 250TL nin altı sınıfına girer
http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/3108/show.html
16x optik zoom var + AVCHD denilen özel bir video kayıtı var muazzamdır.
Öyle basit avi mpg falan çekmez
yüksek boyutlu ama çok çok kaliteli video çeker

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Ben 2 hafta önce kampanyadan , Gold 'tan 250TL ST 77 aldım oldukça memnunum , dokunmatik ekran telefondan alışmış olmamdan gerek ikide bir Dijital ekrana parmakla basıyorum :)

neons41

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Renk konusu çok meşakatli bir konudur.

Sizi 10.000$ para verin en son teknoloji fotoğraf makinesi lens ıvırzıvırınızı alın.
eğer beyaz dengesi yalnışsa, yani makina beyaz dengesini yanlış ölçtüyse o fotoğrafın renkleri doğru çıkmaz.
(Beyaz dengesinin ne olduğunu bilmeniz için biraz bilgi sahibi olmanız lazım. Mesela şu yazıda fazlası ile açıklayıcı şekilde anlatılmış http://www.bascek.com/3213/beyaz-dengesi-nedir-nasil-ayarlanir/)

Farz edelim ki makineniz kusursuz bir beyaz dengesiyle doğru renkleri elde etti.
Tüm fotoğraf makinelerinin ekranı fazla abartılıdır. 14mp fotoğraf bit kadar ekranda görüldüğü için süper görünür.
Asıl olan PC de nasıl görüneceğidir, burda da monitör devereye giriyor.
Gerçek renklere en yakın değerleri verebilen monitörler IPS monitördür.
IPS monitöre bile renk kalibrasyonu yapılır...

Hadi monitöründe mükemmel şekilde kalibre edilmiş IPS monitör

Bu seferde senin gözün ne kadar görüyor?
Bu devreye girer :D :D

Uzun lafın kısası bu renk olayı piskopatlıktır :D :D

Önemli olan beyaz dengesidir. Cep telefonları adam akıllı beyaz dengesi yapamaz bu yüzden renkler garip çıkar mavimtırak veya sarımtırak gibi...

Bu fotoğraf makineleri onlardan abartısız 10 gömlek üstündür.
Ancak çok parlak veya çok karanlık ortamlarda beyaz dengesini sapıtmaları muhtemeldir ancak yinede cep telefonundan iyidir.

Renk olayı çok karışık bir mevzudur ama dediğim gibi cep telefonundan çok daha üstündür bu cihazlar o kadar kafana takma o olayı.

Öneriye gelince, sadece gözüme çarpan bir model.
Bence iyi ama oturup incelemek lazım tabiki.
Şimdi biri çıkar ben bunu kullanıyorum manyak bişey der o da haklı derim.
Çünkü bu sınıfta şu kamera çok çok iyi diye bişey yok.
Hepsi genel olarak aynı sayılacak kameralar sadece bazılarında ufak ufak detaylar var.
Mesela bu kamera lityum pilli bence büyük avantaj.
Başkası vardır 1cm den makro fotoğraf çekebiliyordur (belki)
Kimisi vardır 4 değil de 8x optik zoomu vardır...

falan filan

yani siz diyorsunuzki bu seviyedeki çoğu makine hemen hemen aynıdır ve şikayetlerimi kat kat kaldırabilirler.bu durumda söylediğimiz cihazı alabilirim.

hocam benim elimde kodak m580 easyshare diye bir alet var geçen seneden beri kullanıyorum hiç bir sorun çıkmadı bana göre muhteşem bi ürün çözünürlüğü diğre makinalara göre iyi isterseniz bi özelliklerine bakın paraya değecek bir ürün

söylediğiniz ürünü bulamadım hocam eğer bulabilirseniz bir link atarsanız iyi olur..

Birde TR de hangini nerde kaça bulursunuz bilmem ama
Panasonic Lumix TZ serileri falan vardır baya iyidiler.
Mesela şu ürün yurt dışında 100$ civarı muhtemelen TR de 250TL nin altı sınıfına girer
http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/3108/show.html
16x optik zoom var + AVCHD denilen özel bir video kayıtı var muazzamdır.
Öyle basit avi mpg falan çekmez
yüksek boyutlu ama çok çok kaliteli video çeker

Panasonic'in o serisindeki en ucuz cihazı 400 tl olarak gördüm hocam o biraz aşar :)

Ben 2 hafta önce kampanyadan , Gold 'tan 250TL ST 77 aldım oldukça memnunum , dokunmatik ekran telefondan alışmış olmamdan gerek ikide bir Dijital ekrana parmakla basıyorum :)

valla hala kampanyadaysa koşa koşa gidip alsammı diye düşündüm bir an ürünün hepsiburada ki fiyatına bakınca sizde bana hak vericeksiniz sanırım http://www.hepsiburada.com/liste/sa...tkomsamst67&categoryId=248&SKU=FTKOMSAMST67-S

valla çok ucuza kapatmışsınız hocaamm .. :)

neons41

Asistan
Reaksiyon puanı
0
S

SDN Okuru

SDN Okuru
süper tercih benim siyah olanından var .çok kaliteli değil ama çokta kötü değil hakkını fazlasıyla veriyor..

neons41

Asistan
Reaksiyon puanı
0
süper tercih benim siyah olanından var .çok kaliteli değil ama çokta kötü değil hakkını fazlasıyla veriyor..

zaten bu fiyat aralığındada çok kaliteli bir cihaz beklemek fazla iyimserlik olur bahsettiğim sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırmış olması benim için yeterli..

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
neons41

hocam elime bugün GOLD'un broşuru geçti st77 250 TL istanbul bahçelievler şubesinde bilgine.

Site linki

http://www.gold.com.tr/Arama.aspx?text=krskmp

Link

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
16
Canon a2200 tavsiye ederim.