Sony SLT-A57 aldım

Bu konuyu okuyanlar

tabdelete

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
Nikon ya da Canon hangi makinede görüntü sabitleyici özellik var ? işte o güzel bi soru hangisinde var ?
1 - araştırmak lazım
2- yoksa zaten bu olay şuna benziyor iphone da adobe flash player yok ama iphone'nun kemik hayran kitlesi var canon ve nikon cularında öyle
ama ben şucu bucu değilim :D yani ilk bişey aldığınızda heyecanla alırsınız çok profesyonel de değilsinizdir. onun için c6-01 mevzusunu yukardan okursanız , hevesinizi kaçıran şeylerdir bunlar ilk başta nikon 5100 e bakmıştım ben ha işte bu makina dedim ama sony de varken bu özellik niye nikon aliyim ? yani bu nikon u yermek manasında değil niye aliyim ? şunun için al bak böyle böyle yaparsın diye objektif olayını söylemişsin , o objektiflerde afsiz olanlara göre pahalı değil mi ?
bu görüntü sabitleme olayı beni daha çok düşündüren mesele aslında , sonuçta makinayı alıpta elime bakamadığım için
yukarıdaki yazılarımı okursanız bazı isteklerim olmuştu shiftdleteden de ?:D güzel bi karşılaştırma sitesi gibi
şimdi nikon canon hiç birinde yoksa bu olay objektif olayında varsa ferrariye tüp taktırmak gibi bişey oluyo :D
değerler fotoğraf kalitesi bakımından hemen hemen aynıysa eğer sonuçta rakamsal olarak değerlendirebiliyoruz şu an
niye sony almiyim ?
yada niye a65 almiyim niye a57 almiyim niye nikon 5100 almiyim
öğrenmeye açım :D kimseyi yermiyorum işimi görecek iyi olan makinayı istiyorum ,
"ben güzele güzel demem güzel benim olmayınca" demiyorum
ben benim olmasını istediğim benim için güzeldir zaten diyorum :D
istemek için tanımak lazım :D

loverman

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Bu da benden olsun :)
img_1694.jpg

tabdelete

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
loevrman hangi makina plaka kaç :D onu söyler misinbaşlık a57 ama 4 - 5 makina geçiyo konuda :D bide herhangi bir işlem yapıldımı , bunları sormamın amacını konun tamamında yazılan yorumları okuduysan anlarsın zaten , mesele hangi makina ne yapıyo bilelim ona göre davranalım :D

bu arada dijital vizor konusunda biraz moral bozukluğu olmuştu forumlarda yazılan yorumlara bakaraktan :D şimdi biraz rahatladım
OLED Tru-Finder™ Gözünüzü OLED Tru-Finder™dan ayırmadan sahneyi çerçeveye alabilir, odaklanabilir ve çektiklerinizi inceleyebilirsiniz. XGA çözünürlüğü, ultra yüksek kontrastı ve %100 çerçeve kapsamıyla profesyonel kalitedeki optik vizörlere meydan okur.

bide bu var :D

Tam Geçirgen Ayna Teknolojisi bu yılın prestijli TIPA Ödülleri'nde "En İyi Görüntüleme Yeniliği" ödülünü kazandı. Avrupa'nın önde gelen fotoğraf sektörü ödüllerinin jürisi, Sony'nin SLT fotoğraf makinelerinin yüksek hızlı aşama algılamalı otomatik odaklama özelliğini, seri çekim performansını ve kompakt boyutunu övdü.

tabi kullanıcıların ve prof. üstadların yorumları en önemlisi :D

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1
AF motora sahip objektifler AF'siz olanlara nazaran pahalı ama dediğim gibi artık çoğu lens AF motora sahip. Şöyleki her lensin hem AF'li hem AF'siz diye iki ayrı modeli yok. O yüzden tercih edeceğiniz lense göre değişir.

Ben şahsen tercihim video olsaydı hiç düşünmez sony tercih ederdim. Dijital vizör, optik vizöre oranla daha fazla şarj tüketir. Hız önemliyse sony tercih edilebilir. Saniyede 12 kare çok iyi ama tabi bu kadar hızda yine pil ömründe fazla azalma. Videoda Sürekli AF çok iyi bir özellik. Dahili IS özelliğinin olması güzel lenste ayrı ayrı para vermek yerine tek seferde veriyorsunuz. SLT teknolojisinden kaynaklı biraz ışık kaybı oluyor ama çokta önemli değil açıkcası.

Sonuç olarak A57 güzel makine ama D5100 ile kıyaslanmamalı. Sony 4 yılda 18-19 giriş seviyesi ve orta seviye makine çıkartırken(A77 elersek) Nikon'da bu işler böyle olmuyor. Nikon'un iso başarısı bile beni Nikon tercih etmeye iten sebep(Sony a57'de baya geliştirilmiş iso testlerden bakmak lazım) ve en önemlisi lens bolluğu. A57, D5100'e göre bence biraz daha ileri bir makine özellik olarak tabi.

Kimine 12 kare çekim hızı lazımken kimine pil ömrü.. o yüzden ihtiyaçlarınıza göre tercih yapın.

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Unutmadan Sony lenslerin pahalı olması ve Türkiye de her yerde bulamayacağınızı da unutmayın. Örnek Lens fiyatları için tıklayın. En pahalı lens ile bile aralarında 500 lira fark oynuyor.

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Unutmadan Sony lenslerin pahalı olması ve Türkiye de her yerde bulamayacağınızı da unutmayın. Örnek Lens fiyatları için tıklayın. En pahalı lens ile bile aralarında 500 lira fark oynuyor.

ben de bunu anlamıyorum. normalde üretim esnasında lense titreşim engelleme ve af motoru eklemek daha masraflı olmalı ama nedense sony lenslere bunları eklemek zorunda kalmadığı halde neden daha pahallı anlamış değilim. :)

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sony, Carl Zeiss lensleri AF'li olarak kullanabiliyor. Bu çok büyük bir artı çünkü Canon ve Nikon için yaptıkları lensler AF desteği vermiyor. Tabi her lens Carl Zeiss olmamasına rağmen daha pahalı olabiliyor nedendir bilmiyorum :)
[MENTION=12097]tuskilidi[/MENTION]

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Sony, Carl Zeiss lensleri AF'li olarak kullanabiliyor. Bu çok büyük bir artı çünkü Canon ve Nikon için yaptıkları lensler AF desteği vermiyor. Tabi her lens Carl Zeiss olmamasına rağmen daha pahalı olabiliyor nedendir bilmiyorum :)
@tuskilidi

anlayan varsa beri gelsin o zaman :)

loverman

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Fotoğrafı iPhone 4 ile çekmiştim. :D Ayrıca bir program ile renklerde oynamıştım. Ben makine olarak Canon 600D siparişi verdim. Genel olarak yorumlar gayet iyi. Ürün geldiğinde fotoğraf çekip paylaşırım.

tabdelete

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
norrick kardeşim çok teşekkürler yazın için benim kafama takılan bi soru var aydınlatırsan sevinirim
"SLT teknolojisinden kaynaklı biraz ışık kaybı oluyor ama çokta önemli değil açıkcası."
demişsin. bu olay a57 de mi a65 temi sorun teşkil ediyor
a65 te tam geçirgen ayna teknolojisi var
a57 de yarı geçirgen ayna teknolojisi var

objektif olayına gelince
ilk başta 18-55 uzun bi süre işimi görecek biraz biraz bilgilenip iş ticariye binince bu olayın hevesten ibaret olmadığını öğrenincede en abartı 2 lens alırım heralde o zamana kadar su gibi akıp giden zaman teknoloji yeni lensler ... eski lenslerin ucuzlaması gibi olaylar olaylar , kağıt inceliğinde ekran teknolojileri felan :D teknoloji hızlı gelişiyor

bide sonyde güncelleme olayları var siteden gördüğüm kadarıyla
http://www.sony.com.tr/support/tr/product/SLT-A65/updates
ice cream , symbian belle:D.. , sanki telefon muş gibi yeni özellikler gelicekse makinama , hatalar düzeltilecekse yada , belkide eksik bi yazılım gelicek , falan filan böyle şeyler de güzel

a65 alasım var gibi gibi :D

"

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Güncelleme olayı hataların giderilmesi, menüde bazı değişiklikler, ek özellikler vs.. gibi değişiklikleri kapsıyor. Her marka güncelleme yapar. :)

18-55 lens yeni başlayan biri için gayet ideal fakat örneğin karadan denizdeki bir sandalı çekiceksiniz ama 55mm yeterli olmadı istediğiniz kareyi yakalayamadınız. Bu yüzden eğer bütçeniz yetiyorsa yine geniş aralıklı bir kit lens her zaman için daha iyi olur. Bknz. İlerde ilgi alanınıza göre lens tercihi isterseniz yaparsınız.

Geçirken ayna ışığı kırdığı için ışık kaybı oluyor. 1 stopluk gecikme olur haliyle ve doğal olarak ışık kaybı olduğu içinde İSO performansı etkiliyor. a55'te iso performansı kötüydü ama a57'nin iso performansının iyi olduğu söyleniyor.

Umarım tam anlatabilmişimdir. :)

tabdelete

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
aslında merak ettiğim a65 daha çok :D
a65 mi iyi a57 mi bu konuda ıso vs. ayna teknoloji muhabbeti felan

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1
En iyisi a77 alın kurtulun :D

a65'de a57'nin biraz oynanmış iyileştirilmiş hali diyebiliriz sanırım. 24 megapixel'in gece çekimlerinde iso başarının iyi olucağını sanmıyorum biraz araştırıcam yazarım burdan size. Ama a57'yle hemen hemen aynı özelliklerde o yüzden a65'e neden fazla para veresiniz ki a57 işinizi görüyorsa..

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
a65 te tam geçirgen ayna teknolojisi var
a57 de yarı geçirgen ayna teknolojisi var

kendi sitesinde a57 için de tam geçirgen ayna diyor. http://www.sony.com.tr/product/dsi-body-and-1-lens/slt-a57k

aslında her ikisi de %70 geçiriyor ışığı ama sony anladığım kadarıyla bu ışık kaybının kafalarda soru işareti bırakacağını bildiğinden pazarlama anlamında olumsuz bir şey yaşamamak için tam geçirgen diyor aynasına. oysa tam geçirgen olsa %100 geçirirdi ışığı. kafan rahat olsun her ikisi de yarı geçirgen yani sony'nin dediği gibi "tam geçirgen" :)

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=12097]tuskilidi[/MENTION] gece çekimlerinde yüksek iso'da durum nedir? Ufak bir iki kare paylaşabilir misin bizimle benimde merak ettiğim bir konu :)

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
@tuskilidi gece çekimlerinde yüksek iso'da durum nedir? Ufak bir iki kare paylaşabilir misin bizimle benimde merak ettiğim bir konu :)

eklerim bu gece. imageshack sitesi boyut için büyük dediğinden rarlayıp rapide eklerim. tam boyutta daha iyi incelersin.

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1
daha iyi olur sağol alıcak arkadaşlara da faydası dokunur ;):)

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
o değil de bende a77 alacak gibiyim bu aralar bir yerden bulup kendim bakmam lazım yalnız nasıl olacak bakalım canon u terk etmeye değecek mi :D

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1
9 Cross type netleme noktası
Saniyede 5 Fotoğraf Çekim hızı
Video çekimlerde iyileştirme

bunların dışında çokta 600D'den farklı değil bence :) Eskiden nokia radyosuz bir model çıkartır 1-2 ay sonra radyolusunu çıkartırdı bu iş giderek ona benzemeye başladı :) Canon'un da bu huyunu sevmiyorum işte..

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1
7d düşündünüz mü?
[MENTION=36192]freewill[/MENTION]

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
[MENTION=101833]topalsolucan[/MENTION] yurtdışında 2500 tl ye geliyor :D [MENTION=36688]Norrick[/MENTION] düşündüm ama a77 nedense beni daha cezbetti diyebilirim tek korkum istediğim lensi bulabilirmiyim :)

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1
a77 çok güzel makinede hali hazırda canon ekipmanınız olduğu için öyle bir öneride bulundum karar sizin :) [MENTION=36192]freewill[/MENTION]