Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Hallettim hocam 3 tane sorun vardı 1.grub 2.UUID 3.Network
grub kolaydı yeniden yükleyip kerneli tanıttım,
grubu hallettikten sonra uuid ile alakalı bi sorun oldu fstab dosyasını silip yeniden tanıttım o da düzeldi,
internete bağlanamadı networkmanager ın servisini yanlış girmişim NetworkManager.service yazıyordu olmadı NetworkManager yazdım işe yaradı.
Gnome yükledim oldukça stabil. Farklı DE öneriniz varsa yada Gnome için tema öneriniz, alabilirim :p

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
Hallettim hocam 3 tane sorun vardı 1.grub 2.UUID 3.Network
grub kolaydı yeniden yükleyip kerneli tanıttım,
grubu hallettikten sonra uuid ile alakalı bi sorun oldu fstab dosyasını silip yeniden tanıttım o da düzeldi,
internete bağlanamadı networkmanager ın servisini yanlış girmişim NetworkManager.service yazıyordu olmadı NetworkManager yazdım işe yaradı.
Gnome yükledim oldukça stabil. Farklı DE öneriniz varsa yada Gnome için tema öneriniz, alabilirim :p
Keşke KDE yükleseydin

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
İstersen 2 desktop environmentli yapabiliyorsun açılışta hangisini başlatayım diye soruyor zaten.
Gnome şimdilik iyi gibi duruyor :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Açıkcası bu kadar uğraşıp zaman ve emek verdiğim Arch ı korumak istiyorum. Uzun süre kullanacağım. Bunun için tavsiyeniz varmı..

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
Gnome şimdilik iyi gibi duruyor :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Açıkcası bu kadar uğraşıp zaman ve emek verdiğim Arch ı korumak istiyorum. Uzun süre kullanacağım. Bunun için tavsiyeniz varmı..
Timeshift kullan hemde btrfs kullanıyorsan anında yedek alıyor

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Bir süredir Debian tabanına merak saldım.

Şu dağıtımları kullanıyorum.
  • MX Linux (varsayılan olan Xfce ile beraber)
  • Extix (Deepin masaüstü ortamıyla beraber)
  • Sparky Linux (Xfce masaüstü ortamıyla beraber)
Üç dağıtımda da şu an için bir sorun yaşamadım. Deepin'in Windows benzeri görselliği, Mx ve Sparky Linux'un da akıcılığı hoşuma gidiyor. :cool:

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Programcılar genelde Ubuntu / Debian kullanır, tercih sizin.
Neden genelde Debian yada Ubuntu kullanırlar, bunlar en güncel paketleri içermiyor, genelitesi fix sistem yani dağıtıma yeni bir güncelleme geldiğinde sıfırdan yüklemek gerekiyor... falan filan, açıkcası performans ve program açısından bana sıkıntı çıkarmayacaksa arch benim için biçilmiş kaftan.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Neden genelde Debian yada Ubuntu kullanırlar, bunlar en güncel paketleri içermiyor, genelitesi fix sistem yani dağıtıma yeni bir güncelleme geldiğinde sıfırdan yüklemek gerekiyor... falan filan, açıkcası performans ve program açısından bana sıkıntı çıkarmayacaksa arch benim için biçilmiş kaftan.
Cloud , Docker vb en problemsiz Ubuntu ve veya Debian ile çalışır o yüzden .
Örnek : TV box için Linux tabanlı Rom derliyorum çalışan script ille de ubuntu diyor...

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Cloud , Docker vb en problemsiz Ubuntu ve veya Debian ile çalışır o yüzden .
Örnek : TV box için Linux tabanlı Rom derliyorum çalışan script ille de ubuntu diyor...
Ancak dediğim gibi rolling yada semi rolling olmadığı sürece bence sıkıntı oluyor, MX Linux hakkındaki düşünceleriniz nelerdir, genel kullanım oyun coding gibi yerlerde sizce nasıl olur.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Ancak dediğim gibi rolling yada semi rolling olmadığı sürece bence sıkıntı oluyor, MX Linux hakkındaki düşünceleriniz nelerdir, genel kullanım oyun coding gibi yerlerde sizce nasıl olur.
MX Yunan orjinli o yüzden mesafeliyiz...

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136
Ülkeye göre yada seçimlere göre tercih değil.
Hocam kimin yaptığının bir önemi yok bir hükümetin yaptığını tüm topluma maletmek de anlamsız bence, Bizde sonuöta ortadoğuyu kırmış geçirmiş silah zoruyla onlarca bölge ülke fethetmiş bir milletiz ne farkımız var, Ben bu bakış açısının en azından Gnu/Linuxun içine sokulmamasının taraftarıyım. nasıl bizim içimizde iyiler ve kötüler varsa, diğer milletlerde böyle o yüzden bu kadar önyargılı yaklaşmamak lazım, bu arada coding gaming surf movie bu gibi işlemleri bütün dağıtımlarda yapabiliyorsunuz dağıtımların arasında release model ile paket yöneticisi arasında bir fark yok hepsi gnu

Son düzenleme:

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Hocam kimin yaptığının bir önemi yok bir hükümetin yaptığını tüm topluma maletmek de anlamsız bence, Bizde sonuöta ortadoğuyu kırmış geçirmiş silah zoruyla onlarca bölge ülke fethetmiş bir milletiz ne farkımız var, Ben bu bakış açısının en azından Gnu/Linuxun içine sokulmamasının taraftarıyım. nasıl bizim içimizde iyiler ve kötüler varsa, diğer milletlerde böyle o yüzden bu kadar önyargılı yaklaşmamak lazım, bu arada coding gaming surf movie bu gibi işlemleri bütün dağıtımlarda yapabiliyorsunuz dağıtımların arasında release model ile paket yöneticisi arasında bir fark yok hepsi gnu
Ben zaten ayırmam, siyasi bir olay yüzünden milyonlarca insanın gönül verdiği GNU/Linux olayına bulaştırılamaz bence.
Bu arada XFCE yükledim Arch a fakat fontlar leş gibi, öneriniz varmı :D

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,086
Normalde kde sevmem pek ne yalan söyleyeyim ama bunları gördükce benimde yükleyesim var ama şu sıralar i3 de hevesim

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Normal ve üstü bir sistem varsa KDE tadından yenmez. Openbox ve i3 ise düşük yüksek her sistemde...

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,086
@rise Ekran görüntüsü konusunu dağıtmadan buraya geceyim normalde sistemim orta halli denebilir. Ama diğer konuda bahsettiğim gibi ilk başlarda fluxbox hastasıydım daha sonra yine hafif pencere yöneticisi openbox u tercih etmeye başladım. Hem görselliği var hem de kullanışlı bana göre o yüzden şimdi de bir i3 merakım başladı bir müddet kullanmayı düşünüyorum şahsen.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
i3 çok kullanmadım, fakat fluxbox ve openbox sistemleri uzun süre kullandım. Mesela (fluxbox) Sabayon..

Reaksiyon puanı
16,125
Fotoğraf-0010.jpg
Fotoğraf-0012.jpg

bu grundig multimedya tuşları için hotkey mi ne? istiyormuş yani Linux Mint'te ses tuşları çalışmıyormuş Lenovo IdeaPad S145-15AST de herşeyi çalışıyor iyi ki gnb1562 a1i3'e çökmemişim...

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,086
Yabancı ne güzel linux kanalları var youtube da bizde de oyun kanalı bol işe yarar kanal sayısı çok az.