ShiftDelete.Net, Wordpress'e çok daha yakın

hellmarch

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Joomla'ya geçmek çok daha mantıklı değil mi? Üstelik 1.6 sürümü çıkmaya bu kadar yakınken ve 1001 çeşit modül ve bileşen yelpazesi varken. Ayrıca görsellik olarak da joomla çok daha iyi duruyor wordpress'e göre.

Tekrar hatırlatmakta fayda var. joomla 1.6 çığır açacak nitelikte. Tekrar düşünün derim.

WP ile yapılan siteler hep aynı tip ve basit kalıyor kanımca.

SEO konusunda Wordpress ile Joomla arasında dağlar kadar fark var.

hellmarch

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Derdin SEO İse DLE Kullanacaksın O Zaman.

DLE kullanmadığım için bilemeyeceğim ama Freshwap falan DLE kullanıyordu sanırım google aramalarında sürekli üst sıralarda. Ayrıca Drupal'de düşünülebilir.

Yunus ÖZCAN

Doçent
Reaksiyon puanı
9
evan şöyle bir soru sorayım ozaman
dle de mobil arayüz varmı hem site için hem panel için ayrıca konu açıldığında otomatik pingleme yapıyormu konunun linkini

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
joomla asla olmaz çok yavaş çalışıyor.
DLE güzel fakat geliştirici sayısı wordpress'in 10/1'i bile değildir.

Wordpress en mükemmel seçim olacaktır. Gears'ı da açarsanız performansta da başarılı olur.
Bence Açık kaynağa geçilmişken forumun da smf yapılması güzel olur. forum ile bloğun entegrasyonu ile ilgili köprü eklentiler de mevcutken çok hoş olur.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,044
Seo sorunu joomla'da yok arkadaşlar. Onu nereden çıkarıyorsunuz.
Yavaş çalışıyor diyenler olmuş. WP'ye göre 1.5 sürümü biraz yavaş kalsa da, dediğim gibi 1.6 sürümü çığır açacak nitelikte. Test sürümü de yayında isteyen kurcuklayabilir :)

hellmarch

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Yavaş çalışıyor diyenler olmuş. WP'ye göre 1.5 sürümü biraz yavaş kalsa da, dediğim gibi 1.6 sürümü çığır açacak nitelikte. Test sürümü de yayında isteyen kurcuklayabilir :)

Sorun var demedik ki zaten. Wordpress'in seo eklentileri daha iyi çalışıyor.

Hakkı Alkan

Rektör
Yönetici
Reaksiyon puanı
2,161

Joomla'da gerçekten de ciddi bir performans sıkıntımız vardı. O nedenle hiç düşünmedim bile.

Drupal de denedim ama çok karmaşık geldi ve eklenti yazmak, sorun çözmek, uzmana hızlı ulaşmak konusunda bazı soru işaretleri kaldı aklımda.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,044
Dediğin gibi abi, mambo kullanıyorduk zamanında. çok şeyler değişti. Joomla 1.5 de istediğimiz performansı vermeyebilir ama 1.6'nın gelmesi çok yakındır. İncelemeni tavsiye ederim.

Hakkı Alkan

Rektör
Yönetici
Reaksiyon puanı
2,161
bizim o kadar zamanımız da yok maalesef :( sen daha iyi biliyorsun insider :D

needforspeed

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Videolarda çok sorun çıkıyor. Orijinal haliyle konulsa daha iyi gibi.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
arkadaş ağzımda tüy bitti drupal kullanın demekten

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Joomla'da gerçekten de ciddi bir performans sıkıntımız vardı. O nedenle hiç düşünmedim bile.

Drupal de denedim ama çok karmaşık geldi ve eklenti yazmak, sorun çözmek, uzmana hızlı ulaşmak konusunda bazı soru işaretleri kaldı aklımda.

Drupalde Views, cck (Drupal 7 de adı alanlar oldu), Jquery modülleri sizin işinize çok yarar ama dediğiniz gibi pek desteği yok ki en büyük sorun bu:) Sorunlarda sitelerden ihtiyaçların farklılığında ortaya çıkıyor. En iyisi wp kullanın yanındada drupal testleri yapın karşılaştığınız sorunları çözdükçe drupali seversiniz performansta drupalin üstüne tanımam. Drupal 7 çıkıncada drupale geçersiniz olur biter.

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
arkadaş ağzımda tüy bitti drupal kullanın demekten

Abi bizim sitenin bildiğin gibi bir sürü sunucu problemi var, drupal'in hızlı çalışması için güçlü bir server'a ihtiyacı var, bu işleri çok karıştırır.

Drupalde Views, cck (Drupal 7 de adı alanlar oldu), Jquery modülleri sizin işinize çok yarar ama dediğiniz gibi pek desteği yok ki en büyük sorun bu:) Sorunlarda sitelerden ihtiyaçların farklılığında ortaya çıkıyor. En iyisi wp kullanın yanındada drupal testleri yapın karşılaştığınız sorunları çözdükçe drupali seversiniz performansta drupalin üstüne tanımam. Drupal 7 çıkıncada drupale geçersiniz olur biter.

Ayrıca Drupal'i tam anlamıyla etkin kullanan adam bulmak çok zor. Kimse her eklentisini, sorunsuz elbette kullanamayabilir ama En azından Views ve CCK'ya hakim insan bulmak çevrede cidden zor. :)

Şimdiye kadar gördüğüm en esnek içerik yönetim sistemi, kendisinden önce olan ve sonra çıkan bütün sistemleri anlamsız kılıyor ama kullanabilecek adam lazım. :) Daha önceden yapılmışları incelemiş olmam ve kendi projelerimde çıkan sonuçlarla eğer hazır bir içerik yönetim sistemi kullanacaksam bu Drupal olmalı dedirtiyor.

Ama şu an Wordpress'in bulunduğu konum, kullanımının kolaylığıi geliştirebilen insan sayısının bolluğu, performansı gibi artılarıyla SDN hazır bir içerik yönetim sistemi kullanacaksa bu Wordpress olmalıdır diyorum. Bence Joomla öldü, yaşasın yeni krallar. :)

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Views zor birşey değil sql bilgisi olan takla attırır. cck zaten basit. Çok zor birşey değil drupal kullanmak. Destek alması zor onuda dediğim gibi test ederek sdn kendisini drupale adapte etmeye çalışmalı. Joomlada kullandım, drupalde, wp de aynı server üzerine joomla kurdum kullandım çok basit geldi performans sorunları vardı wp yi denemeye geçtim o dahada basit klasik blog sistemi üzerine kurulmuş eklentilerle adam oluyor eklenti yükle yükle bitmiyor oda kasmaya başlıyor, drupal kurdum uzun bir süre kullandım ne kadar eklenti yüklersen yükle uyumsuzluk problemi olmadığı sürece performansa etkisi az. Drupalde dönemsel görevler çalışıyorken dblerin mail ile gönderimi ıvır zıvırlarda dahil joomla yada wp nin normal çalıştığı kadar kasmıyor:)

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
joomla ölmedi can çekişiyor ama 1.6 ile yeniden hayat bulacak ayrıca joomla çok kaliteli bir içerik yönetim sistemi hiçbirşeyini sevmesem bile şu yazıyı post ederken başlığı göster gösterme ve diğer seçenekleri beni mest ediyor kendi yazdiğim dandik blog da ilk yaptiğim şey bu olmuştu ister başlıkla yayınlarım ister başlıksız neyse wordpress de güzel tabi bir defa kullanmiştim admin paneli çok güzel çok şık hayırlısı olsun sdn için öyle veya böyle en iyisini yapacağına gönülden inaniyorum, öyle ben boş yerede inanmam heee :D

Reaksiyon puanı
2,146
Ula tek kelime anlamıyorum wordpress joomla :(
Çok eksiğim var çok

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
Sana inanmak istiyorum HapS, inanayım mı? :D

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Dün kısa süreliğine wordpress kurulu web sitemden joomlaya geri döndüm ancak dayanamayıp tekrardan wordpresse backup yaptım joomlada herşey para wordpressin joomla kadar sağlam eklentisi yok ancak zamanla olacaktır birde joomlanın hantallığına sonuna kadar katılıyorum..

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Joomla 1.6 ile performansa çare bulamaz ama popülerliliği artar sebebi microsoft kendi serverlerına joomla görmek için eklemediği kod kalmadı. Windows serverlarda joomla direk desteklenince yükselişe geri geçer şuanki eklentilerin ücreti dahada artar ama eklentilerin kaliteside artar zengin işine döner joomla :)

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Joomla'ya geçmek çok daha mantıklı değil mi? Üstelik 1.6 sürümü çıkmaya bu kadar yakınken ve 1001 çeşit modül ve bileşen yelpazesi varken. Ayrıca görsellik olarak da joomla çok daha iyi duruyor wordpress'e göre.

Tekrar hatırlatmakta fayda var. joomla 1.6 çığır açacak nitelikte. Tekrar düşünün derim.

WP ile yapılan siteler hep aynı tip ve basit kalıyor kanımca.

Joomla 1.5 değil de 1.6 performans için SDN'yi ihya eder.
Çünkü özelleştirme bakımından WP'ye fark atar Joomla.

WP ne yaparsan yap blog kimliğini atamıyor üzerinden. Ama Joomla'yı içerik yönetim sistemi olmaktan çıkarıp bir web yönetim sistemi olarak kullanabilmek kesinlikle mümkün.

Ben Joomla 1.5'e dans ettiriyorum. Öyle performans sorunu da şimdiye kadar yaşamadım. Ama SDN vs siteler göz önüne alındığında, öyle her önüne gelindiği gibi iş yapılırsa çok sıkıntı çıkar.

Ben iddia ediyorum ki SDN'yi Joomla 1.5 ile bile yapsam performans açısından sıkıntı çıkarmayacak sistemler ortaya çıkarırım. Ama bunun için gereken ilk ve en önemli şey ne istendiğini bilmek.

Joomla'da istekler en başında belliyse ve kurulumdan itibaren o istekler doğrultusunda sağlam bir şekilde hazırlanırsa hiçbir sorun çıkacağını sanmıyorum.

Ha, "önce şunu yapalım, sonra şunu ekleriz, o olmazsa bu olur, bu olmazsa vazcayarız" gibi durumlar olursa performans açısından pek iç açıcı çalışmalar ortaya çıkamaz.

Ama herşey başında belli olursa, iddiamı sürdürüyorum.

Not: Migrasyon konusunda Joomla için de çalışma yapmak lazım...

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
bu arada plone seçeneği herzaman var ama plone için sunucu yazılımları dahil bildiğiniz herşeyi değiştirmeniz lazım python programla dilini geliştiren guido van rossum abi direkt geliştiriciler içinde hatta proje lideri bir site yaparsam kendime plone kullanacam :)

1ruby1

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Joomla 1.6 ile yapılmalı bencede..

Hakkı Alkan

Rektör
Yönetici
Reaksiyon puanı
2,161
Offf :( planlar habire değişiyor. Çok yakında yeni açıklamamız gelecek.

Darknes$

Rektör
Katkıda Bulunan
Reaksiyon puanı
351
:( Nazar değdi nazar

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
yoksa ana sayfayı kapatıp sadece forumlamı devam edeceksiniz :(

Hakkı Alkan

Rektör
Yönetici
Reaksiyon puanı
2,161
Yok :) bugün bir webmaster ile anlaştık.

Yeni açılacak olan 2 site kesinlikle Wordpress olacak ama SDN, kendi CMS'i ile devam edecek gibi görünüyor.

Ancak SDN'e çok daha modern bir tasarım gelecek mutlaka.