Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 3 ve 3
Like Tree1Beğeni
 • 1 Post By Elbruz46

Konu: Recovery Cd nedir ve nasıl kullanılır ?

 1. #1
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  26-02-2007
  Mesajlar
  2.688

  Standart Recovery Cd nedir ve nasıl kullanılır ?

  Recovery cd yani ürün kurtarma cd'si laptop bilgisayarınızın tüm sürücülerinin yüklü olduğu bir image kopyasıdır, cihazınızın işletim sistemini ilk aldığınız zamanki şekline getirebilir.

  Ürün kurtarma cd'sini kullandığınız taktirde tüm verileriniz silinecektir, bu işlem sırasında veri saklama aygıtlarındaki ( USB sürücüleri veya SD flash kartları ) veriler silinebileceğinden, bunların bağlantısını kesmenizde yarar vardır.

  Bilgisayarınızda ek yazılımlar varsa, bunları daha sonra ayrı ortamlardan yüklemeniz gerekecektir.

  Nasıl kullanacaksınız ?

  Diski sürücüye takın ve bilgisayarı kapatın. Bilgisayarı açarken F12 tuşuna tuşunu basılı tutun. İmleç tuşlarını kullanarak karşınıza gelen menüde optik disk sürücüsünü seçin ve ekranda verilen talimatları uygulayın.

  Kaynak http://www.pckoruma.com/index.php?topic=1166.0

 2. #2
  Rektör
  Üyelik Tarihi
  22-02-2008
  Mesajlar
  10.984
  kendi laptopum için söyleyeyim Asusularda bilgisayarı açılışında f9 a basıyoruz ve bir recovery menü geliyor ve bize tüm harddiske mi yoksa hardiskin sadece belli bir bölümüne mi recovery uygulayacağımızı soruyor... sadece belli bir parçasına seçeneğiniz seçersek sadece C ye format atıp xp yi ve tüm sürücüleri yüklüyor ki tamamen bilgisayarın kullanılabilir hale gelmesi 15 dakikayı bulmuyor... ikinci seçeneği yani tüm hardiski seçersek tüm hardiske format atıp xp yi c ye yüklüyor... bu seçeneği seçersek tüm verilerimiz kaybederiz ama ilk seçeneği seçersek saece c y format atıldığı için c de dosyalar silinir...

  **************

  önemli uyarı arkadaşlar recovery dosyaları D sürücüsüne yüklenmişlerdir...
  eğer işletim sisteminizi değiştirmek istiyorsanız sadece bilgisayarın c sürücüsüne format atın... tekrar bilgisayarı eski haline getirmek istediğinizde böylece recovery ile dosylarınızı kurabilirsiniz ancak d ye de format atrsanzı recovery dosyalarınızı ebediyen kaybetmiş olursunuz... unutmayın bilgisayarla gelen işletim sistemini beğenmeseniz kullnamasanız dahi bir gün bilgisayr çöktüğünde size gerek olabilir 15 dakika da tüm sürücülerü yükleniş işletim sistemi yüklenmiş çalışır bir halde bilgisayar istiyorsanzı recovery dosyalarınızı silemmeye özen gösterin...

 3. #3
  SDN Okuru
  Misafir
  peki casper de