Etiketli Kullanıcı Listesi

+ Konu Cevaplama Paneli
2. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var BirinciBirinci 12
Gösterilen Sonuçlar: 26 ile 31 ve 31
Like Tree16Beğeni

Banka faizi haram mıdır?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi forumunda Banka faizi haram mıdır? konusunu incelemektesiniz.

erenberk Nickli Üyeden Alıntı Kur'an-ı Kerim'in neresinde paranızı kiralayamazsınız yazıyor? şaka mı bu !!! ...

msydm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı erenberk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kur'an-ı Kerim'in neresinde paranızı kiralayamazsınız yazıyor?

şaka mı bu !!!

Alıntı onurozan91 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki faiz gibi hükümetin aldığı onca vergi neyin nesi oluyor ?.. Benzin için sigara alkool vb için alınan "YÜKLÜ" miktarda vergi haram mıdır ey bankadaki kullanılan paranın faizine haram diyen arkadaşlar ? Yanıtlarınızı bekliyorum....
    Vergi ve faiz farklı olgulardır. Elma ve armut gibi, birbirleri ile mukayese edilemezler.
    Vergi ticaret üzerinden alınır. Faiz ise para kiralamanın karşılığıdır.

burns206 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

faiz vermek haram almak buyuk sevap.
    para vermek gunah , bahsis vermek daha da buyuk gunah. kaziklanmak ehm. kaziklayan adama gore degisir
    turkiyede hacilar boyle bi tesbitte bulunmus ve yaygin gorus boyle benim bildigim

Alıntı burns206 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    faiz vermek haram almak buyuk sevap.
    para vermek gunah , bahsis vermek daha da buyuk gunah. kaziklanmak ehm. kaziklayan adama gore degisir
    turkiyede hacilar boyle bi tesbitte bulunmus ve yaygin gorus boyle benim bildigim

Hangi inanç olursa olsun inançlarla dalga geçtiğiniz zaman hiç bir şey kazanmazsınız sadece kişiliğinizi karakterinizin kalitesini ortaya çıkarmış olursunuz... dalga geçmeye devam edin...

|SeYYaH| - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

faiz'in tahakkuk edebilmesi için iki şart aranır:

1. anlaşma(akit)
    2. aynı meta üzerinden fazlalık tahakkuk etmesi.

biraz açarsak:

1. faiz'in vuku bulması için iki kişi (özel/tüzel)'nin anlaşmış olması gerekmektedir. yani ben size -faraza- bin tl. verdim. şu kadar süre içinde ödemeniz koşuluyla sizden bin+ (1100, 1200...) tl. alırım dedim. siz de bunu kabul ettiniz. fazlalığın miktarı her ne olursa olsun bunun adı faiz(riba) olur. (günümüz alimlerinden bazıları enflasyon miktarı ölçüsünde alınan fazlalığın faiz olmayacağı görüşünü benimser. h. karaman gibi) tartışmalı bir konudur burası.

2. ve yine faiz ancak aynı mal üzerinde gerçekleşen fazlalık ile olur. yani, paraya ödenen para fazlalığı gibi. mesela ben size bin tl. versem ve muayyen bir süre sonra siz bana -faraza- 1200 tl. değerinde kumaş yahut un, yağ, şeker verirseniz bu faiz olmaz. kumaş'a fazlalık olarak yine kumaş verdiğinizde faiz olabiliyor ancak.

bu durumda bankaların verdiği yahut aldığı faiz bu hükümlerin her ikisini de kapsadığından faiz muamelesi gerçekleşmiş oluyor.

burada bazı finans kuruluşlarının zaruri ev ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla uyguladığı sistem bir çözüm ve çare olabilir. yani sizin belirlediğiniz bir evi onlar satın alıyorlar ve size taksitli olarak satıyorlar. yani size ev veriyor, üzerine biraz kâr koyarak para alıyorlar. yani bizim ikinci maddede bahsettiğimiz uygulama sebebiyle işi faizden yırtmış oluyorlar vesselam.

SDN Okuru

Standart Isyan

Arkadaşlar parami bankaya yatirmasam enflasyon bitirecek ağir şartlarda çalişarak biriktirdiğim parayi enflasyona yedirmekte istemiyorum o haram bu haram şu haram yine sömürülen bizler oluyoruz devletin bizlere uyguladiği vergiler haram olmuyor...

+ Konu Cevaplama Paneli
2. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var BirinciBirinci 12

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)