Etiketli Kullanıcı Listesi

Konu Kapatılmıştır
3. Sayfa - Toplam 10 Sayfa var BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 51 ile 75 ve 229

Said Nursi'nin Hayatı

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi forumunda Said Nursi'nin Hayatı konusunu incelemektesiniz.

Müfredata göre dersi anlatan hocanın adı ders kitaplarında geçiyor mu? Öğretmeniniz ders kitabına göre konuları anlatıyor siz ona karşı ben seni tanımam hocam bana bu kitabı yazanı getirin diyebilme hakkına ...

Standart Ynt: Said Nursi'nin Hayatı

Müfredata göre dersi anlatan hocanın adı ders kitaplarında geçiyor mu?
    Öğretmeniniz ders kitabına göre konuları anlatıyor siz ona karşı ben seni tanımam hocam bana bu kitabı yazanı getirin diyebilme hakkına ne kadar sahipsiniz?

Hocanıza ait olan kendi çözüm yollarına neden saygı duyup onları değerlendiyorsunuz?

Veya neden düşünürlerin felsefi görüşleri tartışılır uygun olanı benimsenir?

Bir de olaya bu yönden bakın...

Kur'an ilk suresinin ilk ayetinde oku der.Kulaktan dolma bilgilerle değil der.Bırakın o adamı bu adamı,eğer ki gerçekten samimi müslümansanız.Önce kutsal kitabınızı okuyunuz.İmam hatip liselerinde 2 yıl çalışmış emekli öğretmenim.Cuma günleri namazdan gelmelerini kaç kez bekledim.Hristiyanlar ellerinen İncillerini eksik etmiyorlar.Sizde kendi kitabınızı okuyup bilgilenin.Hatta birkaç değişik yazarın tercümesini okuyup kıyaslayın.Yüzyüze tartışmayı sevmezler.80 yıllarda okuyup bilgilendim.Önce bilgilenin sonra savunun.

Resim dersinde renk üçgenini öğretmem bile şikayet konusu oldu.sorgulandım.Siyonizmin propagandasını yapıyorum diye.Bu günse onların siyonizmin propagandasını yapıyorlar.

Yeter artık uyanın.Balık kavağa çıktı.Sınavlarla oyalanan genç köleler yetiştiriliyor.30 senedir sınav sınav.Herkes üniversiteye gitmek zorunda değil.KÖY ENSTİTÜLERİ ni duydunuz mu hiç.Eğitim nedir öğretim nedir bilen varmı.Çuval çuval dersaneleri kalkındırdınız.Okullar tukaka yerler oldu.

Geleceğinizi satıyorlar.Sizleride birbirinize düşürüyorlar.Safsatalarla.Beş sene sonra okullarınız bitti.İyot gibi açığa çıkınca HANYA' yı KONYA'yı anlıyacaksınız.Ülkenizin bütün kurumları satıldı yabancı şirketlere.Kendi gençlerine iş alanı yaratıyorlar.Sizleri inim inim inletecekler,işsizlikten.Ayılın artık.

yer6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı ayışığı Nickli Üyeden Alıntı
    Resim dersinde renk üçgenini öğretmem bile şikayet konusu oldu.sorgulandım.Siyonizmin propagandasını yapıyorum diye.Bu günse onların siyonizmin propagandasını yapıyorlar.
    ard arda mesaj yazmaktanda sorgulanırsın bence ...

Risâle-i Nur'u anlamıyorlar, yahut anlamak istemiyorlar. Beni skolastik bataklığı içinde saplanmış bir medrese hocası zannediyorlar. Ben, bütün müsbet ilimlerle, asr-ı hâzır fen ve felsefesiyle meşgul oldum. Bu hususta en derin meseleleri hallettim. Hattâ bu hususta da bâzı eserler telif eyledim. Fakat, ben öyle mantık oyunları bilmiyorum, felsefe düzenbazlıklarına da kulak vermem. Ben, cemiyetin iç hayatını, mânevî varlığını, vicdan ve îmânını terennüm ediyorum, yalnız Kur'ân'ın tesis ettiği Tevhid ve îman esâsı üzerinde işliyorum ki; İslâm cemiyetinin ana direği budur. Bu sarsıldığı gün, cemiyet yoktur.
    "Bana, 'Sen şuna buna niçin sataştın?' diyorlar. Farkında değilim. Karşımda müthiş bir yangın var. Alevleri göklere yükseliyor. Içinde evlâdım yanıyor, îmânım tutuşmuş yanıyor. O yangını söndürmeye, îmânımı kurtarmaya koşuyorum. Yolda biri beni kösteklemek istemiş de, ayağım ona çarpmış; ne ehemmiyeti var? O müthiş yangın karşısında bu küçük hâdise bir kıymet ifade eder mi? Dar düşünceler, dar görüşler!..
    [size=13pt][/size]

"Beni, nefsini kurtarmayı düşünen hodgâm bir adam mı zannediyorlar? Ben, cemiyetin îmânını kurtarmak yolunda dünyamı da fedâ ettim, âhiretimi de. Seksen küsûr senelik bütün hayatımda dünya zevki nâmına birşey bilmiyorum. Bütün ömrüm harb meydanlarında, esâret zindanlarında, yâhut memleket hapishânelerinde, memleket mahkemelerinde geçti. Çekmediğim cefâ, görmediğim ezâ kalmadı. Dîvân-ı harblerde bir câni gibi muâmele gördüm, bir serseri gibi memleket memleket sürgüne yollandım. Memleket zindanlarında aylarca ihtilâttan menedildim. Defalarca zehirlendim. Türlü türlü hakaretlere mâruz kaldım. Zaman oldu ki, hayattan bin defa ziyâde, ölümü tercih ettim. Eğer dînim intihardan beni menetmeseydi, belki bugün Said topraklar altında çürümüş gitmişti.

"Benim fıtratım, zillet ve hakarete tahammül etmez. Izzet ve şehâmet-i İslâmiye beni bu halde bulunmaktan şiddetle meneder. Böyle bir vaziyete düşünce, karşımda kim olursa olsun, isterse en zâlim bir cebbâr, en hunhar bir düşman kumandanı olsa tezellül etmem. Zulmünü, hunharlığını onun suratına çarparım. Beni zindana atar, yâhut îdam sehpâsına götürür; hiç ehemmiyeti yoktur. Nitekim öyle oldu. Bunların hepsini gördüm. Birkaç dakika daha o hunhar kumandanın kalbi, vicdânı zulümkârlığa dayanabilseydi, Said bugün asılmış ve mâsumlar zümresine iltihak etmiş olacaktı.

bindik bir alamete
    gideoz kıyamete
    yol dediğin yol gibi
    ulaşmalı bir yere
    biz dön baba dönelim
    geliyoz aynı yere
    bu döngü kısır döngü
    başı varda sonu yok
    dönüyom dönemiyom
    sonunda bir çıkış yok
    yerel ve genel seçim
    seçin bakalım seçin
    ki dön baba dönelim
    aynı yere gelelim
    çete çeteye çatmış
    çete çete içinde
    battık buruna kadar
    cafer getir peçete
    nush ile uslanmam ben
    etmeli beni tekdir
    tekdirden anlamazsam
    artık hakkım kötektir
    eskiden adam gibi
    oturur meze yerdik
    şimdi meze yer gibi
    oturup adam yiyoz
    o zaman siz buna
    müstehaksınız len!
    "ve bir köy kahvesi sohbeti...

canım kardeşlerim.(her iki veya bir cok taraf için) (L) (L)

(A)(LÜTFEN BU YAZIMI OKUYUN VE SİZİN DE BASINIZ DAN BÖYLE SEYLER GEÇTİYSE PAYLASIN) (A)

adı gecen zaatın sadece mahkemeler bolumunu okudum.peşin hükümlü olmadan dusunup sen tez yapa bilmek için. ;)
    gercekten cıkarıldıgı mahkemelerden suc suz olarak beraat etmiştir.

cumhuriyetimize zararı var mı yok mu diyecek olursak
    basımdan gecen bir olyı taraf sı olarak anlatacagım.... Zzz

okuldan coksevdiğim arkadasım 'murat'yarı yıl tatilin 3 gülük geziye davet etti
    tabii bildim . cammat orgnizasyonu. benim işim olmaz dedim ama kıramadıgım için katıldım

neyse gittik bi villaya 5 katlı... :O

sabah ders yemek sohbet. .. müteala.. ders yemek ders .. namazları unuttum... (:

bana sen tanıs diye
    bilinen kitaplardan tanışma (tarihçe-i hayat) kıtabı al oku diye verdiler. aldım evir dim cevirdim..
    boser bunu dedim.. niye...on yargım verdı >X< |)
    arkadasımlşa konustum olum cumhuriyet donemini anlatan kıtabi yok mu dedim... mırın kırın yap tı..ama verdi..
    soyle bi karıstırdımm. :*..mahkemelerdeki suçlamaları savunmaları birbir okudumm....
    zatın verdiği vevaplar yerin de... ama bişi fatkettiimmmm

BURASI ÖNEMLİ :O :O

cumhuriyetimizin tazecik oldugu dönemlerde...
    inklaplar yapılmış ...yenilikler yapılmaya, halka benimsetilmeye calışılırken..
    zaat.karakolun önündeki evinde göz hapsindeyken bie gizli gizli arap harfleriy yazdıklarını
    bi şekilde dagıtıyor muşşş..
    AHA DA LİNK http://www.saidnur.com/realaudio/hat...hatiralar1a.rm
    SES KAYDI DERS VEREN Bİ HOCA CUM HURİYET DONEMİNİ YASAMIZ . DAHA İLK 25 SN DE HERSEY ORTADA..
    KATAMONUDA CENNETİ GÖRÜP ANLATAN Bİ HACA VAR MIL DİYOO..SİYEYİ ZİYARET EDERSENENİ BAKARSINI ONLARIN SİTESİ..

şim di ne var bunda diyecek sinizz...(taraftarları) (&) (&)

bende oylemi .. bu davranısın ne demek oldugunu ,onlara hissttireyim dedim..

sabah dersteyiz gine.. gittim raftan Kura-ı kerim aldım.. okumaya başladım ama millet kafasını
    kaldırmış gizilice bana bakıyoo..
    kuran okuyan bi ben varım ..
    digerleri full kırmızı kaplı kıtap...dikkat cekmeye başladıkkk.. +( +(

sonra ki derslerde de ayn ı tabi ..arkadaş dedi niye kuran okluyosun da eserlerden okumuyosun... :L :L

yaa. unuuttugum sureleri hatırlamaya calısıyom dedim geciştirtim..

aksam sözde hoca geldi..diz coktuk oturduk..kanepeler boş..adam kanepede biz yerde.. zoruma gittii. :@
    kaltım kanepeye oturdum.. ;)
    millett bi an da bana kilitlendi..
    abileri işaretli bakışar fırlatınca hersey normale dondü..
    (&)

ŞİMDİ ŞAMATA BAŞLADI.. :}

içimden yenilik döneminde miletin konsanteresini bozar mısınız. bak naıl oluyormus .
    insan nasıl rahatsız oluyormuş, gürün dedim..
    cebimden İRİ daneli tesbihi başladım çekmeye.
    ALLAH. ALLAH.ALLAH..... Zzz

millet gine bana kilitlendi...kimse kızamıyorda...
    sabah oldu .. gine tesbih. dayanamadılar. sukuneti bozoyor diye.
    ilkin ne cekiyon dediler .cevap hazırr.. ALLAH.dedim.
    iyde biraz sessiz cek rahatsı oluyoruz .. dediler..
    niye ki dedim.. tesbih cekip ALAH dediğimden mi rahar sız olyosunuz deyince kitlendiler... +( Zzz :#

akşam gine bi hoca geldi...esti gürledi. :*.(ben gine kanepede)baktım adam cağdaşlıgı ,
    modernliği orası burası acık kadınları örnek gösterek lase ediyoo.

BİLDİĞİN BEYİN YIKAMA (:

BURADA MUDAHALE EDEMEDİM (YEMEDİ)rahat bi 25 kişi vardık.ama tesbihe devam... deli oldular...

sonra bi 'abi' gel bu sefer de dinlen biz yamak yapalım dedi |).. olur walla kafa dinleriz dedimm.. ;D
    ufaktan ufaktan tanışma safhaları ... sonra beni bana anlattırmay abaşladı.. neler yaparsın filan .
    baktım adam tecrubeli..
    B)

LAFI KOYDUMM.. :S

laf acıldı ingilizce takılıyoz dedim. roman filan .. yaa. dadi... konsa biliyor musunnn..
    fena degil. şimdilerde lisam farklılıkları özeride calışiyom...
    ama dedim onlar bizden cok farklı. adamlar BU İNGİLİZLER DEDİM

misal diye sorduu.. ^^

bizler gibi kurnaz değillerdir ,ilk tanıŞma safhasında..
    karsındakı ne kendisini anlattırıp ortak yanlar bulmaya calısarak.
    kendine, karsı dakı kişiye ısındırmaya çalışmazlar hiç ..dedim...Muhabbet birden Koptuuu... +((kopardım :R (: ;D)

akşam yatcaz...ilk başta demiştim 5 katlı villa dayız diye.. arkadaşa sordum ..
    olum niye hiç alt kata gitmiyoz tıktınız bizi buraya..
    kuzey neresi guney neresi kayboldum
    ....altta da insanlar var inelim. dedim..OLMAAAAZ.ordada ders yapıyorlar... ;( ;( :L ;(
    iyi ya işte tanısırızz.... yooo onlar başka guruptaan..
    olmazz..halla halla . hepimiz hz. adem in soyındanız dedim...kitlendi.. +(

sabah oldu... ben dedim sıkıldım gicem.. yaa nereye iyiydik. dediler ama
    !hemen bi gitdesede kurtulsak der gibiler di.
    :*
    ayrımdan önce eşyalarımı toplarken sorumlu abi geldi odama.. baktım konuşmaya calısıyooo.pas vardim..

nasıl beğen din mi.. filan.. paso reklam yapıyoo..(cemmat isimi vermicem) :*
    en sounda dayanamadım.. tum yaptıklarımı anlatıım ve rahat sız olup olmadıklarını sordum...
    o da bilerek yaptıgını anladık dedi... +(
    ben de nasılmıs dedim... birileri güzellik yapmaya calışırken(cumhürüyet döne mi yenilikleri)
    inadına tersine kurak cekmek..
    nasıl oluyomuş insanı kendi silahıyla vurmak...cumhuriyet size özgürlük verdiyse bunu su anki
    sistemin açıklarını bulun sonrada bu acıklardan saldırarak,
    masumane bi şekilde (özgülük adı altındanyıkmaya çalışmak....

dedimm.. kitlendii.. +(

hadi bana eyvallah dedim cıktım..
    B)
    o arkadasımla hala cok sıkı arkadasız ..ama benim yüzümden bayaaafırca yemiştir .ben dedim ona götürme beni diye dinlemedii...

yorum yapmıcam basımdan gecenleri anlattımm... :@

Değerli Arkadaşlar,
    Ziya paşa demiş
    Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz
    Kişinin görünür rütbe-i aklı eserinde
    .
    Risale-i ortadadır.35 ten fazla dile çevrilmiştir.Dünya okuyor.Adına uluslararası senpozyumlar düzenleniyor.
    Muharrir kardeşimizin alıntısıda güzel olmuş.Said Nursi fen bilimlerinde zamanında en ileri seviyede olduğu eserlerinde vardır.
    Yemişli ağaç taşlanır, malumdur.Yukarıdaki cınbızlama ve iftiraları, aşağıdaki link iptal ediyor.İftiracılar lütfen incelesin...
    Sain Nursi Der;
    Bana, 'Sen şuna buna niçin sataştın?' diyorlar. Farkında değilim; karşımda müthiş bir yangın var. Alevleri göklere yükseliyor, içinde evladım yanıyor, îmanım tutuşmuş yanıyor. O yangını söndürmeye, îmanımı kurtarmaya koşuyorum. Yolda birisi beni kösteklemek istemiş de, ayağım ona çarpmış, ne ehemmiyeti var? O müthiş yangın karşısında bu küçük hadise bir kıymet ifade eder mi? Dar düşünceler, dar görüşler!.. "
    Bazı arkadaşlar,
    uzaktan baktıkları için Risale-i Nur, Kur'andan ileriymiş gibi bir zanna kapılıyorlar....
    Halbuki bir eserinde der;
    Küfr-ü mutlakla mücâdelede, bu kadar ağır şerâit altında, Risâle-i Nur bir derece muvaffak oluyorsa, bunun sırrı işte budur. Said yoktur. Said'in kudret ve ehliyeti de yoktur. Konuşan yalnız hakîkattir, hakîkat-i îmâniyedir.
    Mâdem ki, nûr-u hakîkat, îmâna muhtaç gönüllerde tesirini yapıyor; bir Said değil, bin Said fedâ olsun. Yirmi sekiz sene çektiğim ezâ ve cefâlar, mâruz kaldığım işkenceler, katlandığım musîbetler helâl olsun. Bana zulmedenlere, beni kasaba kasaba dolaştıranlara, hakaret edenlere, türlü türlü ittihamlarla mahkûm etmek isteyenlere, zindanlarda bana yer hazırlayanların hepsine hakkımı helâl ettim.

Risale-i Nur Kur'an denizinden bir damla, sadece 6000 sayfa, artık denizin büyüklüğünü siz düşünün....
    Selam ve Saygılarımla...

Risale-i Nurun kilitlendiği hedef...
    Meyve Risalesinde 4. Mesele de
    Herkesin, İmân mukabilinde, bu zemin yüzü kadar bağlar ve kasırlarla müzeyyen ve bâki ve daimî bir tarla ve mülkü kazanmak veya kaybetmek dâvâsı başına açılmış. Eğer İmân vesikasını sağlam elde etmezse kaybedecek. Ve bu asırda, maddiyyunluk-materyelistlik hastalığı ile- tâunuyla çoklar o dâvâsını kaybediyor. Hattâ bir ehl-i keşif ve tahkik, bir yerde kırk vefiyattan-ölümden- yalnız birkaç tanesi kazandığını sekeratta müşahede etmiş; ötekiler kaybetmişler. Acaba bu kaybettiği dâvânın yerini, bütün dünya saltanatı o adama verilse doldurabilir mi?

Evet soru bu; Cenneti kaybedene, bütün dünya saltanatı o adama verilse doldurabilir mi?....

yer6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı ayışığı Nickli Üyeden Alıntı
    Geleceğinizi satıyorlar.Sizleride birbirinize düşürüyorlar.Safsatalarla.Beş sene sonra okullarınız bitti.İyot gibi açığa çıkınca HANYA' yı KONYA'yı anlıyacaksınız.Ülkenizin bütün kurumları satıldı yabancı şirketlere.Kendi gençlerine iş alanı yaratıyorlar.Sizleri inim inim inletecekler,işsizlikten.Ayılın artık.
    kırmızı ceketliler geliyorrrrrrrrrr...kaçınnnnnnnnnnn...

bikaç ekleme yapıyım.cumhuriyet elden gidiyo,kadrolaşma oluyo,akp ülkeyi satı artık yabancıyız ...

said nursi'nin hayatının anlatıldığı bir konu altında neden bunları yazıyosunuz?dinimizle ilgili birisi veya bir olay anlatıldığında neden hemen bunları söylüyosunuz?

ülke yabancıya satıldı artık onlar kendi insanlarını çalıştırcaklarmış .bukadar saçma birşey olabilirmi.etrafınızdaki insanların ne dediği önemli değil.düşünün ve mantıklı olanı söyleyin.ülkemizde daha önceleri açılan firmalarda yabancı insanlarmı çalışıyo?bursadaki araba firalarında hep yabancılarmı çalışıyo?adamların ülkemiz gibi gelişmekte olan yerlerde fabrika açmalarının amacı maliyeti düşürmek.kendi insanlarına onu binlerce avro vererek yaptıracakken türkiyede çok daha ucuza yaptırabiliyo.

daha bunları bilmiyosunuz ama gelmiş orası gidiyo,burası gitti,öldük,bittik gibi yorumlar yapıyosunuz.

mesleğinizin hakkını verin!eğer öğretmenim diyosanız daha mantıklı yaklaşın konulara.tek görüşlü olmayın.ülkenin bazı kısımları satılıyo ama sonucunda bu olmıycak.yazdıklarınızı okuyan ve konuyla ilgisi olmayan birisi yanlış yönlenebilir...

mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hayırlı günler arkadaşlar,

hacicavcav ve cazzzy arkadaşım;
    Kanımca sizlerde copy/paste alışkanlığı almış başını gitmiş.
    Ben sizlere yalvarayım mı?
    Allah için siz söyleyin.

Ben diyorum ki; (Nerdeyse on defa dedim)

Gelin bu adamı yerden yere vuralım,vatan haini yapalım,bu adamın yanlışlarını tüm dünyaya haykıralım,bu adamın eserlerini okuyanlarda görsünler bakalım,nasıl bir kimsenin eserini okuduklarını.

Bunun için ne yapmak lazım sizce.
    Sizler bilgili,görgülü ve her yazılana inanmayan,derin araştırma yapan insanlarsınız.

Gelin bu adamın eserlerini çok derin bir şekilde analiz edelim.
    Ordan burdan copy/paste ile değilde;bizzat kendi gözlerimizle,kendi aklımızla,kendi vicdanımızla karar verelim.
    Sizce en doğrusu bu değil midir?

Ama "ben yok arkadaş,bu adamın eserini okumam,okumakda istemem" derseniz,
    Sizlerden ricam ordan burdan copy/paste yaparak mesaj yazmayın.
    Ha yazarsanız ne olur.
    Kıymeti ve ehemmiyeti sıfıra (0) düşer.
    Sizin gibi araştırmacı insanlara yakışmaz.

Ayrıca bir arkadaş bir yurt hatırasını anlatmış.
    Değerli arkadaşlar;

Ben de bu zatın eserlerini okudum,yurtlarına gittim,ama dediğiniz veya bahsettiğiniz hiç bir durumla karşılaşmadım.

On defa yazdığımı yine yazacağım.
    Merak etmeyin bu son olmaz.

Öncelikle bu adam 114 parçalık bir eser yazmış.Ve o kitapları okuyanlar çeşitli gruplara ayrılmış.
    Sizce burda bu eseri yazanın bir kabahati bir kusuru var mı?
    Bu eseri yazan hangi yerinde demiş ki?;kuran okumayın,zikir çekmeyin,....vs.diye.
    Veya hangi yerinde yazmış ki?:Cemaatlere bölünün ayrılın,hoca veya abi olun,sizden küçüklere tepeden bakın,yanınıza oturtmayın.
    Bana söyliyebilir misiniz?.

Sizce şu mantıklı mı?
    Ben bir kitap yazıyorum veya neşrediyorum.Siz de benim kitabımı okuyorsunuz.
    Soruyorum Allah için;Siz benim kitabımı okudunuz ve bu aradada hırsızlık yaptınız.
    Benim bir suçum olabilir mi?Ben mi dedim size hırsızlık yapın diye?
    Ben mi dedim size şunu bunu yapın diye?

Son sözüm;
    Hiçbir yerden copy/paste yapmadan,sadece kendinizin okuduğu bir kitabın bir paragrafını buraya copyalayın,
    Ama öyle bir cümle olsun ki bütün bu eseri okuyanları hayrete düşürsün.Okuduklarına veya okuyacaklarına bin pişman olsunlar.

Bunu bir araştırmacı olan "hacicavcav" arkadaşımdan da bekliyorum.

Saygılarımla

Değerli Arkadaşlar,
    aşağıda bir ağaç misali var, lütfen dikkat edelim.Arkasındaki mana çok kuvvetlidir...
    Madem Cenâb-ı Hak var; herşey var. Madem Cenâb-ı Vâcibü'l-Vücuda intisap-bağlılık- var; herşey için bütün eşya var. Çünkü, Vâcibü'l-Vücuda nispetle herbir mevcut, bütün mevcudata, vahdet sırrıyla bir irtibat peydâ eder
    Evet, nasıl ki bir ağaç meyvelerinin herbirisi, ağacın başındaki bütün meyvelere karşı birer nispeti var. Ve o nispetle birer kardeşi, arkadaşı mevcut olduğundan, onların adedince ârızî vücutları vardır. Ne vakit o meyve ağacın başından kesilse, herbir meyveye karşı bir firak ve zeval hâsıl olur. Herbir meyve onun için mâdum hükmündedir. Haricî bir zulmet-i adem-yokluk- ona hâsıl oluyor. Öyle de, kudret-i Ehad-i Samede intisap-bağlılık- noktasında, herşey için bütün eşya var. Eğer intisap olmazsa, herşey için, eşya adedince haricî ademler-yokluklar- var.
    Eğer İmân olmazsa: Nasıl ki kör, sağır, dilsiz, akılsız adama herşey -ölüdür- mâdumdur; öyle de, imansıza herşey mâdumdur, zulümatlıdır....İş böyle olunca yaratılanı, yaratandan ötürü sevmek olur mu? Böyle insanlar kendilerini ebedi yokluğa mahkum etmiş kimselerdir......
    Allah herkesi bu yokluk karalıklarından muhafaza etsin....
    selam ve saygılarla...

Mehmet bey;

hacicavcav ve cazzzy arkadaşım;
    Kanımca sizlerde copy/paste alışkanlığı almış başını gitmiş.

Son sözüm;
    Hiçbir yerden copy/paste yapmadan,sadece kendinizin okuduğu bir kitabın bir paragrafını buraya copyalayın,
    Ama öyle bir cümle olsun ki bütün bu eseri okuyanları hayrete düşürsün.Okuduklarına veya okuyacaklarına bin pişman olsunlar.

Bunu bir araştırmacı olan "hacicavcav" arkadaşımdan da bekliyorum.
    Mehmet arkadaş.Saidi Kürdi delidir.Hemde akıl hastanesinden raporlu,tescilli bir deli.
    Herneyse ,Deli saidin nasıl biri olduğunu burada uzun uzun yazmayacağım.Turan Dursun üstadın ateist olmadan önce bu molla hakkında yazdığı Müslümanlık ve Nurculuk isimli kitabı okumanızı rica ederim.Kitap internetten pdf.dosyası olarak indirilebilir.Eğer bir sakıncası yoksa aşağıdaki linkten indirip kitabı okuyun.Ondan sonra konuyu tartışırız.
    selametle...

http://dinsizekitap.di.funpic.org/

Hacıcavcav arkadaşım,

Sağol bu kitabı okumamıştım.Teşekkürler.Keşke her okuyan okuduğunu anlasa ama herneyse.

Din suistimal edilmesi öyle rahat bir konu ki bu şarlatanlara karşı sesler çıkmazsa sonumuz hakikaten rezillik olacak.

Şu kopyala-yapıştır mevhumu da üstüne kaldı.Ama zannımca dert etme çünkü sana yapılan bu yorumlar kesinlikle açmaza girenlerin kaçışına bahane ve yazdıklarını,araştırdıklarını değersiz gösterme çabaları o kadar.

Saygılar...

öyleyse şu yukardaki yazılar kendi kendine yazıldı diyebilirmisiniz, bir harf nasıl oluyorda katipsiz olabilir. Deli bir insan altı bin sayfanın üzerinde nasıl kitap yazabilir açıklarmısın.

Değerli Arkadaşlar,
    Bugün Said Nursi Hz.lerinin, 48. vefat yıldönümü dolayısıyla ruhuna elfatiha....
    Onun zamanından beri, inkar düşüncesinin işi bitmiştir.....Yanlızca insanları uzaktan baktırmakla ve gayr-ı meşru hayata alıştırarak yoldan çıkartmaya çalışıyorlar....Allah aklı başında herkesi muhafaza etsin...
    Herkese İyi Pazarlar

Not: bkadri arkadaşa teşekkürler, diğerlerine verdiği cevap çok güzel olmuş. Saolasın

değerli orcagada;

Arkadaşların sıkıntısını anlıyorum.Dediğin gibi cevap veremezsen karşındakini karala yöntemine başvuruyorlar.Kitabı okuyup yorum yapmalarını bekleyeceğim.Ama Turan Dursun karşısında çaresizler.Onun açtığı yolda şimdi insanlar islamiyeti daha çok araştırmaya başladılar.Eskiden Kuran ve hadislerden istediklerini,istedikleri gibi evirip çevirip insanların önüne sürüyorlardı.Şimdi insanlar kuran ve hadisleri okuyor.Onları kandırmak artık eskisi kadar kolay olmayacak.

sevgiler kardeşim...

Değerli Arkadaşlar,
    Güneşe karşı göz yumanların, ölünce gözleri açılacaktır. Şimdi biraz eğlensinler, kendilerini kandırsınlar, önemli değil.....Zaten kendi vicdanlarını, yalanladıkları için hiçbir özürleri de kalmayacaktır...Sonunda aldatan aldanan olmuştur.Kendilerini kandırmışlar yani......Biz sizinle uğraşmıyoruz arkadaş, tevhit delilleriyle imanızı kuvvetlendiriyoruz....Yenilen pehlivan güreşe doymazmış daha çok sataşırsınız....Ama kaybeden siz olacaksınız farkında değilsiniz...Gözünü yuman yalnız kendine gündüzü gece yapar..Devekuşu gibi kafanızı kuma sokun bakalım, avcı sizi kekleyene kadar....Burası İslamiyet memleketidir, yahudi memleketi değil burada salyongoz satamazsınız hadi başka kapıya.....güle güle...

se7en - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

polemik polemik polemik...

o güzel insana neden böyle olumsuz cümleler kullanilir anlamam...off off yurdum insani biraz oku! Ama önyargısız...

Etme hacicavcav arkadaşım;

Sizin dediğiniz gibi bende o adama deli diyeceğim.
    Kendini bilmez diyeceğim.
    Akıl hastanesinden kaçmış diyeceğim.
    Falan diyeceğim.....
    Fişman diyeceğim.......

Haydi arkadaşlar hep birlikte diyelim.

Ama bir şartım var.

Bana onun eserindan sadece ama sadece bir paragraf getirin,onu deli edecek,tımarhanelik edecek,akıl hastası edecek.

Arkadaşlar o kitaba şöyle bir göz gezdirdim.

Ama Turan Dursun öyle bir anlatmış ki,ben buraya kopyalamayacağım.
    İsteyen bakabilir.

Aynen şu misal gibi;
    Bir zata demişler "Namaz kıl"
    O da demiş;
    Kuran'da "Namaza yaklaşmayın" diye ayet var.

Peki o ayetin arkasında ne deniyor biliyor musun?"Ben hafız mıyım?" demiş.

Arkasında ne diyor biliyor musunuz?"Sarhoşken namaza yaklaşmayın"diyor.

Tabi Turan Dursun'da aynen onun gibi;Risale-i nurdan cümleleri kesip arkasını ve önünü dahil etmeden onu ve eserlerini çürütmek istiyor.

Arkadaşları bunun için sizleri tekrar münazaraya davet ediyorum.

Getirin bir paragrafını veya cümlenin tamamını ve Said Nursi'yi akıl hastası,tımarhane kaçkını yapalım.

Saygılar

Mehmet arkadaşım;

Aksini iddia edermisin bilmiyorum ama Turan Dursunun Saidi Kürdi ile ilgili kitabını okumamışsın.
    Yukardaki yazın bir cevap niteliğinde olmalıydı.Oysa sen karalama yolunu seçmişsin.
    Yazdıklarının cevap olabilmesi için önce kitaptan alıntı yapman,sonra o alıntının yanlış olduğunu ortaya koyman gereklidir.Bunu yapamadığın sürece yazdıklarınız polemikten öteye geçmez.Bu durumda bende uyanan kanı şudur.Yıllarca molla said'i okumuşsunuz,ezberlemişsiniz,ama söyledikleri hakkında en ufak bir fikriniz bile yok.
    Basit bir savunma bile yapamıyorsunuz.Ne demiş Turan Dursun,Molla Saidin söylemediği bir şeyi alıp,iftiramı atmış...Kitaplarından alıntı yapmış,ondan sonrada bu alıntıların inandığınız Kurana ne kadar aykırı olduklarını örnekleriyle ortaya koymuş,Molla Saidinizi evire çevire bi güzel benzetmiş arkadaşım.
    Yıllarca nur risalelerini okudunuz.Yok mudur doğru dürüst bir cevabınız?Turan Dursun hangi sözünde,hangi alıntısında,hangi yorumunda hatalıdır.Örnekleriyle ortaya koymanızı hasretle beklerim.

sevgi ve selamlar.

Jerusalem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı BaRY Nickli Üyeden Alıntı

filme bak, direkt T.C.'yi hedef almış.Tamam saidciğim, torunun o cezaları kaldırıyor.Memleket hapisanelerinde torunların sürüneyecek.
    Suç duyurusu gerektiren bir video.(ilk video)
    Keşke yaşasaydı, bizimde imanımızı kurtarırdı.
    Senin için çok geç, komik oğlan, çok geç.

Jerusalem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Zibi$ Nickli Üyeden Alıntı
    Ya biz neyi tartışıyoruz allah aşkına ?

Bu adam eser yazmış 114 tane tamam yazmış çok güzel içeriği neymiş? Allahın(c.c), İslamın güzelliklerinden bahsediyormuş çok güzel.Okumak gerek ancak ne daim doğru olduğu kesinlik kazanmış değil.

Bu noktada bitirelim daha uzatmanın manası ne ?

Bu adam kim ? Said Nursi

Kuran'ı Kerimde adı geçiyor mu ? Hayır.

Sadece eserlerini okur,güzel yönlerini çevreme tavsiye ederim daha da ötesine kesinlikle gitmem..

Saygılar..
    Öyle olmaz günde 5 vakit de Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri için namaz kılacaksın.

Değerli arkadaşlar
    Hacicavcav arkadaşım haklı;
    Kuru kuruya konuşmayalım.
    Delillerle,ispatlarla konuşalım değil mi?

Bu yayınladığım yer Turan Dursun'un ilk iddiası;
    Aklında hala şüphe bulunanlar varsa,buraya Turan Dursun'un iddiasını kopyalar,bende o iddia edilen yerin aslını kopyalarımm.
    Mesele tüm çıplaklığıyla meydana çıkar.

Şimdi aşağıda önce Turan Dursun'un iddiasını yayınlıyorum.
    Nûr Suresi'nin 35. ayeti şöyle demektedir:
    "Onun nuru içinde ışık bulunan bir kandil yuvasına benzer. O ışık bir cam içindedir, cam ise, sanki inci gibi parlayan bir yıldızdır, bu, ne yalnız Doğu'da ve ne de Batı'da bulunan bereketli zeytin ağacından yakılır. Ateş değmese bile neredeyse yağın kendisi aydınlatacak! Nûr üstüne nurdur. Allah dilediğini nuruna kavuşturur. Allah insanlara örnekler verir, o her şeyi bilir."
    Said-i Nursi, anlamı yukarıda yazılı ayeti bakın nasıl yorumluyor:
    "Hem işaret eder ki: Risale-i Nurları müellifi (Said-i Nursi) de Ateşsiz yanar, Tahsil için külfet ve ders alma zorluğuna katlanmadan nûrlanır âlim olur."1
    "Evet âyetteki bu cümlenin bu mucizeli 3 işareti elektrik Risale-i Nurlar hakkında doğru olduğu gibi müellifi (Said-i Nursi) hakkında da tamamiyle doğrudur... Said-i Nursi) medrese usulünce 15 yıl ders alınarak ancak okunabilen kitapları, yalnızca 3 ayda okuyup öğrenmiştir."2 (Ek:l)
    Said-i Nursi'nin kendi ifadeleri çok dolaşık ve ağdalı 8
    olduğundan ifadeler genellikle anlaşılır biçime sokularak yazılmıştır.
    Said-i Nursi, Sikke-i Tasdik-i Gaybî (Arap harfleriyle teksir), s.60, sat. 14-17. (Ek: 1)
    9
    Ek: l'de fotokopisini gördüğünüz bu ifadelerle Said-i Nursi demek ister ki: "Allah Nur'undan söz ederken elektriği Risale-i Nur'u ve beni anlatmak istemiştir. Bu âyette benden ve eserimden özellikle söz edilmek istenmiştir. Benim özelliğimde bir başka kimse, kitabımın özelliğinde de bir başka kitap bulunmadığı için Allah'ın Nuruyla ancak ben ve kitabım anlatılmış olabilir. Kitabım da bir nurdur ben de bir nurum. Çünkü ben herkesin ancak 15 yılda okuyabildiği kitapları, sadece 3 ayda okuyup öğrendim..."
    Bir insan nasıl kendinden böyle söz edebilir, kendisini nasıl elektriğe benzetebilir ve nasıl Allah'ın Nuru diye tanıtabilir? Sonra; "herkesin ancak 15 yılda okuyabildiği kitapları, ben sadece 3 ayda okuyup öğrendim", anlamındaki sözler hangi tevazu anlayışına sığabilir?
    Evet aşağıda da alıntı yapılan yerden ne kadar çarpıtıldığını görün;

Birinci Ayet: Sure-i Nur’dan Âyet-ün Nur’dur ki, Risale-i Nur’un Resail-in Nur ve Risale-in Nur ve Risalet-ün Nur namlarıyla sebeb-i tesmiyesinin onaltı sebebinden bir sebeb olduğundan, birinci olarak onu beyan etmek gerektir. Bu Âyet-ün Nur:
    اَللّهُ نُورُ السَّموَاتِ وَاْلاَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَوةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ اَلْمِصْبَاحُ فِى زُجَاجَةٍ اَلزُّجَاجَةُ كَاَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّىٌّ يُوقَدُ مِنْ شَجَرَةٍ مُبَارَكَةٍ زَيْتُونَةٍ لاَ شَرْقِيَّةٍ وَلاَ غَرْبِيَّةٍ يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُورٌ عَلَى نُورٍ يَهْدِى اللّهُ لِنُورِهِ مَنْ يَشَاءُ وَيَضْرِبُ اللّهُ اْلاَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ

Şu Âyet-i Nuriye’nin manaca çok tabakatı ve vücuh-u kesîresi vardır. Ve o tabakalardan ve vecihlerden işarî ve remzî bir vechi, manaca ve cifirce nurlu bir tefsiri olan Risale-in Nur ve Risalet-ün Nur’a dört-beş cümlesiyle on cihetten bakıyor. Ve o tabakalardan ve o vecihlerden bir tabaka ve bir perde dahi mu’cizane elektrikten haber veriyor.

Risale-i Nur’a bakan Birinci Cümlesi: مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَوةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ dur. Yani: Nur-u İlahî’nin veya Nur-u Kur’anî’nin veya Nur-u Muhammedî’nin (A.S.M.) misali şu مِشْكَوةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ dur. Makam-ı cifrîsi dokuzyüz doksansekiz (998) olarak aynen Risalet-ün Nur, -şeddeli nun iki nun sayılmak cihetiyle- tam tamına tevafukla ona işaret eder.

İkinci cümlesi: اَلزُّجَاجَةُ كَاَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّىٌّ يُوقَدُ dur. Yirmisekizinci Lem’ada tafsilen beyan edildiği gibi, İmam-ı Ali (R.A.) Kaside-i Celcelutiye’sinde sarahat derecesinde Risale-in Nur’a bakarak ve ona işaret ederek demiş: اَقِدْ كَوْكَبِى بِاْلاِسْمِ نُورًا Ben tahmin ediyorum ki, İmam-ı Ali’nin (R.A.) bu işareti, bu cümle-i Nuriyenin remzinden mülhemdir. Bu cümle-i âyetin makamı, beşyüz kırkaltı (546) edip, Risale-i Nur’un adedi olan beşyüz kırksekize (548) gayet cüz’î ve sırlı iki fark ile tevafuk noktasından işaret ettiği gibi, remzî bir manasıyla tam bakıyor.

Üçüncü Cümlesi: مِنْ شَجَرَةٍ dir. Eğer مِنْ شَجَرَةٍ deki ة vakıflarda gibi هـ sayılsa beşyüz doksan sekiz (598) ederek tam tamına Resail-in Nur ve Risale-in Nur adedi olan beşyüz doksansekize tevafukla beraber مِنْ فُرْقَانٍ حَكِيمٍ in adedine yine sırlı birtek farkla tevafuk-u remzî ile, hem Resail-in Nur’u efradına dâhil eder, hem yine Risale-in Nur’un şecere-i mübareki Furkan-ı Hakîm olduğunu gösterir. Eğer مِنْ شَجَرَةٍ deki ة , ت kalsa, o vakit makam-ı cifrîsi dokuzyüz doksanüç (993) eder. Tevafuka zarar vermeyen cüz’î ve sırlı beş farkla Risalet-ün Nur adedi olan dokuzyüz doksansekize (998) tevafukla manasının dahi muvafakatine binaen ona işaret eder.

Dördüncü Cümlesi: نُورٌ عَلَى نُورٍ يَهْدِى اللّهُ لِنُورِهِ dir ki, dokuzyüz doksandokuz (999) ederek sırlı birtek farkla Risalet-ün Nur adedi olan dokuzyüz doksansekize (998) tevafukla manasının kuvvetli münasebetine binaen işaret derecesinde remzeder.
    Beşinci Cümlesi: مَنْ يَشَاءُ cümlesi gayet cüz’î bir farkla Risalet-ün Nur müellifinin ismiyle meşhur bir lâkabına tevafukla manası baktığı gibi bakıyor. Eğer يَشَاءُ daki mukadder zamir izhar edilirse مَنْ يَشَائُهُ olur. Tam tamına tevafuk eder.
    Bu âyet nasılki Risale-in Nur’a ismiyle bakıyor, öyle de tarih-i te’lifine ve tekemmülüne tam tamına tevafukla remzen bakıyor.

Elhasıl: Bu âyet-i kudsiye sarih manasıyla Nur-u İlahî ve Nur-u Kur’anî ve Nur-u Muhammedî’yi (A.S.M.) ders verdiği gibi, mana-yı işarîsiyle de her asra baktığı gibi, onüçüncü asrın âhirine ve ondördüncü asrın evveline dahi bakar ve dikkatle baktırır.

Ve bu iki asrın âhir ve evvellerinde en ziyade nazara çarpan ve en ziyade münasebet-i maneviyesi bulunan ve bu âyetin umum cümlelerinin muvafakatlarını ve mutabakatlarını en ziyade kazanan elektrik ile Resail-in Nur olduğundan doğrudan doğruya mana-yı remziyle bakar diye bana kanaat-ı kat’iyye verdiğinden çekinmeyerek kanaatımı yazdım. Hata etmiş isem Erhamürrâhimîn’den rahmetiyle afvetmesini niyaz ediyorum.
    Not:İtirazlara mahal vermemek için yazılara hiç dokunmuyorum.

Saygılarımla

Sevgili Mehmet,

Bana vaktiyle özelden yolladığın gibi bu yazının da aniaşılır bir yanı yok.Lütfen itirazları bir kenera atıp en azından bu yazdıklarının Türkçe mealini bulabileceğimiz bir kaynağa yönelt bizi.

"Alın size çarpıtma" demene rağmen,anlaşılamayacak kadar yabancı bir lisandan feyz alabilmemizin mümkün olmayacağı aşikar değil mi sence de?

Tamam bu asıl yazı olabilir fakat anlamamız mümkün değil.Arapça-Farsça sözlük değiliz ya sevgili kardeşim.

Saygılar...

paleokastro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı orcagada Nickli Üyeden Alıntı
    Sevgili Mehmet,

Bana vaktiyle özelden yolladığın gibi bu yazının da aniaşılır bir yanı yok.Lütfen itirazları bir kenera atıp en azından bu yazdıklarının Türkçe mealini bulabileceğimiz bir kaynağa yönelt bizi.

Alın size çarpıtma demene rağmen anlaşılamayacak kadar yabancı bir lisandan feyz alabilmemizin mümkün olmayacağı aşikar değil mi sence de?

Tamam bu asıl yazı olabilir fakat anlamamız mümkün değil.Arapça-Farsça sözlük değiliz ya sevgili kardeşim.

Saygılar...
    Sana katılmıyorum orcagada ve Mehmet kardeşi de çabasından dolayı tebrik ediyorum. Anlamamak için direnenlere yılmadan yol göstermeye çalıştığı için.

Baştan söyleyeyim seni ya da bir başkasını rencide etmek veya küçümsemek için yazmıyorum. Sadece bir öz eleştiridir:

Eğer biz ecnebi müzikleriyle coşup eğlenmeye ve bu gibi boş uğraşlara vakit ayırdığımız kadar tarihimize ve kültürümüze sahip çıkabilseydik, o satırlarda geçen kelimeleri ve manaları gayet rahat anlıyor olurduk. Oradaki birçok kelime TDK sözlüğünde yer alıyor, ancak kullanmadığımız ya da kullanmaktan çekindiğimiz için yabancı geliyor.

Günümüzde birçok etken, değerini bilemediğimiz kültürümüzün yozlaştırılması için beslenip kuvvetlendiriliyor. Uyanık olun sahip çıkalım kültürümüze

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler