Etiketli Kullanıcı Listesi

+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 9 ve 9

Ram alırken neye dikkat etmelıyım (notebook)

Diğer Bileşenler forumunda Ram alırken neye dikkat etmelıyım (notebook) konusunu incelemektesiniz.

Merhaba arkadaşlar ben dizüstü bilgisayarıma 4 gb ram almak istiyorum y an lız alırken dıkkat etmemız gereken bı husus var mı yanı ddr3 alcam notebook ramı olcak bunları bılıyorum soktum ...

Standart Ram alırken neye dikkat etmelıyım (notebook)

Merhaba arkadaşlar ben dizüstü bilgisayarıma 4 gb ram almak istiyorum yanlız alırken dıkkat etmemız gereken bı husus var mı yanı ddr3 alcam notebook ramı olcak bunları bılıyorum soktum laptopu bos slot var zaten tek 4 gb varmıs 4 daha alıp 8 yapcam bu ddr3 ve notebook ramı harıcınde baska dıkkat etmem gereken bırsey var mı ?

FullScreen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sonra çok önemlidir MHZ mizin uyumu.Üzerindeki ramlerin MHZ sine bir göz at yoksa çalışmaz başına bela olur.Onun dışında pek dikkat edilecek husus yok mümkünse üzerindeki aynı marka ve modelden almaya çalış.

Alıntı FullScreen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sonra çok önemlidir MHZ mizin uyumu.Üzerindeki ramlerin MHZ sine bir göz at yoksa çalışmaz başına bela olur.Onun dışında pek dikkat edilecek husus yok mümkünse üzerindeki aynı marka ve modelden almaya çalış.
    anladım pekı MHZ'yi nerden ogrenebılırım bırde uyumlu derken aynısınımı almalıyım ?

Link - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı burty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    anladım pekı MHZ'yi nerden ogrenebılırım bırde uyumlu derken aynısınımı almalıyım ?
    pcwizard isimli programla öğrenebilirsin.

basbeLası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Merhaba arkadaşlar ben dizüstü bilgisayarıma 4 gb ram almak istiyorum yanlız alırken dıkkat etmemız gereken bı husus var mı yanı ddr3 alcam notebook ramı olcak bunları bılıyorum soktum laptopu bos slot var zaten tek 4 gb varmıs 4 daha alıp 8 yapcam bu ddr3 ve notebook ramı harıcınde baska dıkkat etmem gereken bırsey var mı ?
    Laptopnuzun en fazla kaç GB ram desteklediğini anlamak için önce işlemcisini öğrenmelisiniz çünkü Laptoplarda bellek desteği genelde işlemcinin kaldırabileceği ram miktarına bağlıdır.

Öreneğin burda ki işlemci en fazla 32 GB rami destekliyor.

Memory Specifications yazılan yerden bakabilirsiniz..

http://ark.intel.com/products/71459

iş bununla kalmıyor, bundan sonra ramınızın tipini ve frekans hızını öğrenmelisiniz, bunun içinde CPU-Z adlı programa ihtiyaç vardır..

Örneğin burda ki resimde max bandwidth karşısında yazılan 400 mhz iki ile çarpılır ve ramın en fazla kaç mhz hızını desteklediği öğrenlir. Yani resimde ki ram en fazla 800 mhz frekans hızına sahip ram kullanabilir.

Konu basbeLası tarafından (01-10-2013 Saat 13:29 ) değiştirilmiştir.

Alıntı basbeLası Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Laptopnuzun en fazla kaç GB ram desteklediğini anlamak için önce işlemcisini öğrenmelisiniz çünkü Laptoplarda bellek desteği genelde işlemcinin kaldırabileceği ram miktarına bağlıdır.

Öreneğin burda ki işlemci en fazla 32 GB rami destekliyor.

Memory Specifications yazılan yerden bakabilirsiniz..

http://ark.intel.com/products/71459

iş bununla kalmıyor, bundan sonra ramınızın tipini ve frekans hızını öğrenmelisiniz, bunun içinde CPU-Z adlı programa ihtiyaç vardır..

Örneğin burda ki resimde max bandwidth karşısında yazılan 400 mhz iki ile çarpılır ve ramın en fazla kaç mhz hızını desteklediği öğrenlir. Yani resimde ki ram en fazla 800 mhz frekans hızına sahip ram kullanabilir.

teşekkürler işlemcim intel core i5 bu arada

teşekkürler işlemcim intel core i5 bu arada
    Burda ki programı bilgisayarınıza indirip kurun. Programı açın, SPD yazılan yere tıklayın. Max bandwidth karşısında yazılan (yukarıda resmini verdim) örneğin 800 mhz ise iki ile çarpın, iki ile çaptığımızda 1600 oluyor, buda 1600mhz frekans hızında ram kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Kaç GB ram desteklediğinide yukarıda anlattım, işlemcinize bakacaksnız. Slot #1 yazılan yere tıklayın ikince slot varsa örneğin 8 GB ram almak istiyorsanız ve slot iki çıkıyorsa bunu dual şeklinde de alacaksnız yani 4 ve 4 iki adet ayrı ram alacaksınız.

http://www.filehippo.com/download_cp...d56f2e643e6ff/
    Konu basbeLası tarafından (01-10-2013 Saat 17:52 ) değiştirilmiştir.

Alıntı basbeLası Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burda ki programı bilgisayarınıza indirip kurun. Programı açın, SPD yazılan yere tıklayın. Max bandwidth karşısında yazılan (yukarıda resmini verdim) örneğin 800 mhz ise iki ile çarpın, iki ile çaptığımızda 1600 oluyor, buda 1600mhz frekans hızında ram kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Kaç GB ram desteklediğinide yukarıda anlattım, işlemcinize bakacaksnız. Slot #1 yazılan yere tıklayın ikince slot varsa örneğin 8 GB ram almak istiyorsanız ve slot iki çıkıyorsa bunu dual şeklinde de alacaksnız yani 4 ve 4 iki adet ayrı ram alacaksınız.
    http://www.filehippo.com/download_cp...d56f2e643e6ff/
    mhz 798 yanı 800 desek 1600 mhz bır ram alcam yanı

mhz 798 yanı 800 desek 1600 mhz bır ram alcam yanı
    Evet, 1600mhz alacaksınız, ramınız single olduğu için 798mhz hızında çalışıyor.

Bilgisayaranıza yapacağınız ram takviyesi bilgisayarınıza ekstradan bir performans artışı sağlamayacak. Günümüzde oyunlar için 4 GB ram yeter de artar bile. Render, çizim yapmayacaksanız ram takviyesi gereksiz boşa para harcamış olursunuz.. Bilginiz oLsun..
    Konu basbeLası tarafından (08-10-2013 Saat 17:19 ) değiştirilmiştir.

+ Konu Cevaplama Paneli

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)