Etiketli Kullanıcı Listesi

+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 9 ve 9

Çalınan cep telefonunu başkasına yar etme

Cep Telefonları forumunda Çalınan cep telefonunu başkasına yar etme konusunu incelemektesiniz.

Cep telefonunuz çalındıysa ya da kaybolduysa Telekomünikasyon Kurumu'nun Bilgi ve İhbar Merkezi'ni arayıp telefonunuzu kullanıma kapatabilirsiniz. Cep telefonunuz çalındıysa ya da kaybolduysa Telekomünikasyon Kurumu’nun 0 312 2322323 numaralı Bilgi ve ...

PcMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Çalınan cep telefonunu başkasına yar etme

Cep telefonunuz çalındıysa ya da kaybolduysa Telekomünikasyon Kurumu'nun Bilgi ve İhbar Merkezi'ni arayıp telefonunuzu kullanıma kapatabilirsiniz.

Cep telefonunuz çalındıysa ya da kaybolduysa Telekomünikasyon Kurumu’nun 0 312 2322323 numaralı Bilgi ve İhbar Merkezi’ni arayarak telefonunuzu ve hattınızı kullanıma kapatabilirsiniz. Böylece cihaza gelen “cihaz ÇALINTI’dır” mesajı ile kullanıma kapatılan telefonu başkasınında kullanmasına izin vermeyin.

Cihazı çalınan, yağmalanan, cihazını kaybeden veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elinden çıkan kişilerin öncelikle cihazının elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesi için, telefonu kullanan hat sahibinin, Kurumun Bilgi ve İhbar Merkezi’ne cihazın imei numarasını ve hat bilgilerini doğru şekilde vermesi gerekir.

İhbar sırasında kişinin vermiş olduğu bilgiler, doğrulanmak üzere ilgili GSM işletmecisine iletiliyor. Kişinin verdiği bilgilerin doğrulanması halinde cihaz haberleşmeyekapatılıyor. Bu doğrultuda kapatılan cihazlara, ilgili GSM işletmecisi tarafından “YASAL UYARI <imei> IMEI nolu cihaz ÇALINTI’dır. En yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz” içeriğinde mesaj gönderiliyor.

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne verilen bilgilerin doğrultusunda cihazın kullanıma kapatılması için cihazınızın beyaz listede (mevzuata uygun bir şekilde ithal edilerek veya yurt içinde üretilerek Kuruma bildirilen, başvuru süresi içinde kayıt altına alınan, haklı mazeret nedeniyle başvuru süresini geçiren cihazların kullanıcıları tarafından yapılan başvurular üzerine kayıt altına alınan cep telefonları) yer alması gerekir.

İhbarda bulunulduktan sonra cihaza ait IMEI numarası http://mcks.tk.gov.tr/node/19 adresinden sorgulandığında “çalıntı ihbarı yapılmış cihaz” olarak görünür. İhbar doğrulandıktan sonra yapılan sorgulamada ise söz konusu ifade “çalıntı cihaz” ibaresine dönüşür.

Telekomünikasyon Kurumu’nun Bilgi ve İhbar Merkezi, cihazın sadece elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesine veya açılmasına yetki sahibi olup, telefonları bulmak ve ilgili kişiye teslim etmek gibi görevleri bulunmuyor. Bunun için cihazı çalınan veya kaybolan kişinin ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçeyle başvurması gerekiyor.

İhbarınızı ancak ihbarda bulunduğunuz yöntem ile iptal edebilirsiniz. Örneğin, telefon ile alınmış bir ihbar sonucu kapatılan cihaz; ihbarda bulunan kişinin araması ve kimlik bilgilerinin doğrulanması halinde haberleşmeye açılılır. Savcılık talimatı ile haberleşmeye kapatılmış olan cihaz ise savcılık talimatı olmaksızın açılamaz.

Haber: Murat Ayyüz/Teknolatte

Ahmethz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Ynt: Çalınan cep telefonunu başkasına yar etme

konu o değil ama IMEI sorgulama sayfası cihazım kayıtlı olmasına rağmen Lutfen gecerli bir IMEI numarasi girin diye uyarı veriyor anlamadım gitti, hattımda problem yok ama bu uyarı kafamı karıştırıyor. :^)

ATT
    ATT isimli üye şu an offline konumdadır

tesekkurler yaralıbılgı ama işallah lazım olmaz

ATT
    ATT isimli üye şu an offline konumdadır

gercekten bendede kayıt bulanamadı dedı neden boyle dıyor bılgısı olan kayıtlı bu tel hiç bı sorunnda yok baska sıtelerden sorgulayım bıde

Alıntı ATT Nickli Üyeden Alıntı
    tesekkurler yaralıbılgı ama işallah lazım olmaz
    Amin yoksa babam bi daha telefon falan almaz

SDN Okuru

Arkadaşlar telefonlar gitti boşuna uğraşmayın bende de oldu çok uqraştım

SDN Okuru

Ya telefonu acabılıyormu onu yaptıktan sonra eger acamıyorsa telefonu sınyalı nerden alıcaklar ??
    Telefon markası ıphone 4 daha gectıgımız cuma calındı telefonu kapattırdım ve savcılıga gıttım ıphone'nun ımeı numarasını kırabılıyorlar mı telefon acılmazsa zaten adam cope atar !

arkadaşlar nokia x3 cep telefonumu tuvalete düşürdüm. o telaşla hemen tuvaletten cıkarıp bataryasını ve kapagını cıkartıp temzilemeye calıştım. ekran kısmını acmamıstım ama su doluydu. yarımsaat sonra falan acmaya calıştım telefonu ama acılmadı. radyo cızırtısı gibi sesler geldi telefondan ekran bembeyaz oldu. şarja taktım olmadı. bir hafta 10 gün sonra falan telefoncuya tamir e götürdüm adam ugrastı 3-4 gün yapamadı. o bozuk telefonum aylardır kayıp belki de 1 yıl oldu. gecenlerde pirinç kavonozun içinde telefonunu bekleterek suya düşen telefonların tamir edilmesini okudum ve benim telefonum da böyle bir yönetemle çalışır mı onu çok merak ediyorum açıkcası. bu konuda beni bilgilendirir misiniz? çünkü telefonun nerde oldugunu bilmiyorum ve eğer çalıştırılabilinirse içindeki rehber mesaj fotograf bilgilerimden çekiniyorum.

SDN Okuru

Standart bilgi

ben telefonumu başka bır kısıye sattım ama telefonu aldıktan sonra odemesını yapmadan bulundugu sehırden ayrıldı.acaba verdıgınız bu bılgıler benım bu sorunum karsısında da ıse yararmı. tesekkurler...

+ Konu Cevaplama Paneli

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)