+ Cevapla
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 24 ve 24

Konu: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ( Özel Bölüm )

 1. #1
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  28-06-2007
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2.881

  Standart 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ( Özel Bölüm )


  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM'nin 23 Nisan 1920 günü kurulmasının onuruna, TBMM tarafından sadece Türk çocuklarına değil, bütün Dünya çocuklarına hediye edilen, her yıl 23 Nisan günü kutlanan, Türkiye'nin milli bayramıdır. 23 Nisan, TBMM'nin açılışı ve dolayısıyla da halkın yönetime tam anlamıyla hakim olmasının ilk günü olduğu için ulusal egemenlik açısından da önemli bir anlam taşır.
  İstanbul'un işgalinden üç gün sonra, Atatürk 19 Mart 1920 tarihinde bildiri yayımladı. Bildiride, "olağanüstü yetkiler taşıyan bir Meclisin Ankara'da toplanacağı, Meclis'e katılacak üyelerin nasıl seçilecekleri, seçilenlerin en geç onbeş gün içinde yapılması gereği, kesin ve kararlı ifadelerle yer alıyordu. Ayrıca, dağılan Meclis-i Mebusan'ın üyeleri de Ankara'daki Meclis'e katılabileceklerdi.

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş temelleri Ankara'daki bu ilk tarihi binada atıldı. Birinci Meclis Binası, Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın yönetim yeri olarak pek çok tartışma ve millî kararlara sahne oldu: Bu yapı bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak, ilk yılların anılarını sergiliyor. İllerde seçilen temsilciler ve Meclis-i Mebusan'ın bir kısım üyeleri Ankara'ya geldiler.

  Ankara'nın o günkü şartlarında Meclis'in toplanabileceği elverişli bir bina yok gibiydi. Sonunda, İkinci Meşrutiyet döneminde, İttihat ve Terakki Cemiyeti kulübü olarak yapılmış tek katlı bir bina uygun görüldü. Eksik kalmış yapı tamamlandı, okullardan toplanan ve halkın katkısıyla sağlanan eşyalarla donatıldı. Hazırlıklar tamamlanınca, Atatürk 21 Nisan'da yayınladığı ikinci bir bildir ile, Meclis'in 23 Nisan günü toplanacağını ve açılış töreninin nasıl yapılacağını duyurdu.

  23 Nisan 1920 Cuma sabahı erken saatlerde, Ankara'da bulunan herkes Meclis Binası çevresinde toplandı. Halk, kendi kaderine sahip çıkmanın coşkusu içindeydi. Hacı Bayram Câmii'nde kılınan öğle namazından sonra, Meclis binası girişinde bir tören yapıldı. Saat 13.45'de, Ankara'ya gelebilen 115 milletvekili Meclis salonunda toplandı.


  Parlamento geleneklerine göre, en yaşlı üye olan Sinop Milletvekili Şerif Bey (1845), Başkanlık kürsüsüne çıktı ve aşağıdaki konuşmayı yaparak Meclis'in ilk toplantısını açtı.

  "Burada Bulunan Saygıdeğer İnsanlar, İstanbul'un geçici kaydiyle yabancı kuvvetler tarafından işgal olunduğu ve bütün temelleri ile halifelik makamının ve hükümet merkezinin bağımsızlığının yok edildiği hepimizce bilinmektedir. Bu duruma baş eğmek, milletimizin, teklif olunan yabancı köleliğini kabul etmesi demektir. Ancak tam bağımsızlık ile yaşamak için kesin olarak kararlı bulunan ve ezelden beri hür ve başına buyruk yaşamış olan milletimiz, kölelik durumunu son derece ve kesinlikle reddetmiş ve hemen vekillerini toplamaya başlıyarak Yüksek Meclisimizi meydana getirmiştir. Bu Yüksek Meclisin en yaşlı üyesi sıfatıyla ve Allah'ın yardımıyla milletimizin iç ve dış tam bağımsızlık içinde alın yazısının sorumluluğunu doğrudan doğruya yüklenip, kendi kendisini yönetmeye başladığını bütün dünyaya ilan ederek, Büyük Millet Meclisi'ni açıyorum."

  Bu açış konuşmasında, millî egemenliğe dayalı yeni Türk parlamentosunun adı da "Büyük Millet Meclisi" olarak konulmuştu. Bu ad herkesçe benimsendi. Daha sonra Atatürk'ün tüm konuşmalarında yer aldığı şekliyle ve ilk kez 8 Şubat 1921 tarihli Bakanlar Kurulu Kararnamesinde de yazılı olarak, "Türkiye Büyük Millet Meclisi" (TBMM) adı kalıcılık kazandı.

  TBMM, 24 Nisan 1920 günü yaptığı ikinci toplantısında Mustafa Kemal Paşa'yı (Atatürk), başkanlığa seçti. Mustafa Kemal Paşa, kendi öncülüğünde kurulan TBMM'nin başkanlığını Cumhurbaşkanı seçildiği gün olan 29 Ekim 1923 tarihine kadar sürdürdü. TBMM, açılışından iki gün sonra, sadece yasama değil, yürütme gücüne de sahip olacak hukukî ve siyasî yapısını düzenleme çalışmalarına başladı.

  Bu düzenlemeler, TBMM'nin tam bir "güçler birliği" ilkesini benimsediğini göstermişti.

  2 Mayıs 1920'de Bakanlar Kurulu'nun seçilmesi hakkındaki yasa çıkarıldı. 11 Bakandan oluşan "Meclis Hükümeti", 5 Mayıs'da TBMM Başkanı Mustafa Kemal Paşa'nın başkanlığında ilk toplantısını yaptı. TBMM'nin açılışı ile birlikte, millî egemenliğe dayalı yeni Türk Devleti doğmuş oluyordu. Birinci TBMM'nin iki temel hedefi, kesin zaferi kazanmak ve yeni devletin otoritesini güçlendirmek, kalıcılığını gerçekleştirmekti. Öncelikle, ülke topraklarının yabancı işgalinden kurtarılması gerekiyordu.

  3 Aralık 1920'de Ermenistan Cumhuriyeti ile imzalanan Gümrü Barış Antlaşması, TBMM'nin yaptığı ilk uluslararası andlaşmaydı. Böylece Doğu Cephesi kapandı. 16 Mart 1921'de imzalanan Moskova Antlaşması ile Rusya, yeni Türk Devletini ve Misak-ı Millî ilkelerini tanıdı. 6-11 Ocak 1921'de Birinci İnönü, 23-31 Mart 1921'de İkinci İnönü ve 13 Eylül 1921'de Sakarya Muharebesi sonucunda, 20 Ekim 1921'de imzalanan Ankara Antlaşması ile Fransızlar savaştan çekildi. Aynı yılın sonunda İtalyanlar da TBMM hükümetiyle işbirliğine giriştiler. 1922 yılında, Yunanistan ve İngiltere dışında, TBMM, tüm ülkelerle iyi ilişkiler içindeydi. TBMM Orduları, 26 Ağustos 1922'de Büyük Zaferi kazandılar. 9 Eylül'de İzmir kurtarıldı.

  18 Eylül'de ise Anadolu'da hiçbir yabancı askerî güç kalmamıştı. Yeni Türk Devleti'nin bu başarıları karşısında İngiltere de dahil olmak üzere İtilaf Devletleri ile 11 Ekim 1922'de Mudanya Mütarekesi imzalandı. Doğu Trakya kurtuldu. İtilaf Devletleri, 27 Ekim'de Lozan'da barış görüşmelerinin yapılmasını kararlaştırdılar. Uzun süren görüşmeler sonunda 24 Temmuz 1923'de imzalanan Lozan Barış Antlaşması 24 Ağustos 1923'de TBMM'de onaylandı. Yeni Türk Devleti, böylelikle askerî, siyasî ve ekonomik özgürlüğüne kavuştu.


  23 Nisan 1920 Büyük Millet Meclisi'nin açılış günüdür. Her 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bütün Dünya çocukları birlikte kutlarlar.


  Egemenlik yönetme yetkisidir. Ulusal egemenlik; yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde egemenlik padişaha aitti.Bu sırada Birinci Dünya Savaşı başladı. Savaş dört yıl sürdü. Osmanlı İmparatorluğu'nun de saflarına katılmış olduğu İttifak Devletleri savaşta yenildi. Savaş kurallarına göre Osmanlı İmparatorluğu da yenil*miş sayıldı. Bütün ülke İngilizler, Fransızlar, Yunanlılar, İtalyanlar tarafından paylaşıldı.

  Mustafa Kemal Paşa Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak için İstanbul’dan Samsun'a 19 Mayıs 1919 günü geldi. Samsun'dan Amasya'ya, oradan Erzurum'a ve Sivas'a gitti. Sivas ve Erzurum'da kongreler topladı. Mustafa Kemal Paşa egemenliğin ulusta olduğuna inanıyordu. Bu inançla "Ulusu yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir." ilkesini öne sürdü. Yurdun dört bir yanından seçilip gelen temsilciler - günümüzün milletvekilleri - Ankara'da 23 Nisan 1920 günü toplandılar.

  İlk Büyük Millet Meclisi'nin toplandığı yapı Ankara'da Ulus Meydanı'ndan istasyona giden caddenin başındadır. Bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olan bu yapı tek katlıdır. O yıllarda Türkiye yokluk içindeydi. Milletvekillerinin oturduğu sıralar bir okuldan getirildi. Meclis gaz lambası ile aydınlanıyor, soba ile ısınıyordu. Top seslerinin Ankara'da duyul*duğu zamanlarda bile meclis düzenli toplandı. Ulusal Kurtuluş Savaşıyla ilgili bütün kararlar bu mecliste alındı.


  KAYNAK-ALINTI

 2. #2
  Banned
  Üyelik Tarihi
  22-04-2008
  Yaş
  24
  Mesajlar
  7.401
  Öncelikle onair bizimle bunu paylaştığın için sana teşekkür ederim.
  Sonra da Artık 23 Nisan eskisi gibi kutlanmıyor... Git gide herşey yok oluyor gibime geliyor Ne acı ...

 3. #3
  Yinede 23 Nisan' ı yaşatmak gerekiyor Be5tE ;)

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı umarım çok tüm çocuklar ve büyükler için güzel geçer....

 4. #4
  Dekan
  Üyelik Tarihi
  22-11-2007
  Mesajlar
  5.347
  Paylaşım için teşekkürler onair...


 5. #5
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  10-03-2008
  Yaş
  35
  Mesajlar
  3.813
  Herkesin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarım. ^^

 6. #6
  Bugün dünyanın dört bir yanında şenlikler düzenleniyor ve çocuklar önemseniyorsa, dünya çocukları ülkemize geliyorsa, bu durum önderimiz M. Kemal Atatürk'ün bir dünya lideri olduğunu göstermektedir.
  Gurur duyalım, bayramınız kutlu olsun..

 7. #7
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  28-06-2007
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2.881
  Yarının büyükleri olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' nı kutlarım.

 8. #8
  Rektör emubaltaci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  21-11-2005
  Yaş
  33
  Mesajlar
  19.615
  hayırlı bayramlar

 9. #9
  Profesör titanyum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17-04-2006
  Yaş
  31
  Mesajlar
  3.976
  hayırlı bayramlar bende yiğenimi anıt kabire götürmeye söz verdim buğün için hem bende biraz fişimi çekmiş olurum

 10. #10
  Banned
  Üyelik Tarihi
  22-04-2008
  Yaş
  24
  Mesajlar
  7.401

  Herkesin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarım. ^^

 11. #11
  Dekan
  Üyelik Tarihi
  30-10-2007
  Yaş
  26
  Mesajlar
  6.307
  tüm küçük kardeşlerimin bayramını en içten dileklerimle kutlarım..

  DÜNYAYI VERELİM ÇOCUKLARA
  Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne
  allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar
  oynasınlar türküler söyliyerek yıldızların arasında
  dünyayı çocuklara verelim
  kocaman bir elma gibi verelim sıcacık bir ekmek somunu gibi
  hiç değilse bir günlüğüne doysunlar
  bir günlük de olsa öğrensin dünya arkadaşlığı
  çocuklar dünyayı alacak elimizden
  ölümsüz ağaçlar dikecekler
  Nâzım HİKMET

 12. #12
  Muhteşem bayramlar dilerim.

 13. #13
  Dekan
  Üyelik Tarihi
  18-08-2007
  Mesajlar
  6.711
  Herkesin bayramını kutluyorum
  23 nisan bnm için özel bi günn =)

 14. #14
  Rektör Ahmethz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07-09-2006
  Yaş
  28
  Mesajlar
  10.888
  Egemenliğimiz kutlu olsun ulusumuz hep var olsun.

 15. #15
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  19-08-2006
  Yaş
  28
  Mesajlar
  1.476
  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisanı kutluyorum ^^

 16. #16
  Dekan
  Üyelik Tarihi
  22-11-2007
  Mesajlar
  5.347
  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kultu olsun.

 17. #17
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  28-06-2007
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2.881


  "Çocuklarımızı artık düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimî düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız. Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde; yurt, ulus, aile ve yurttaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışılmalıdır."
  Mustafa Kemal

  Mustafa Kemal Paşa, Diyarbakır'da himayesine aldığı Abdurrahim (Tuncak) ile birlikte
  (1916)

 18. #18
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  28-06-2007
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2.881
  O'nun çocuklara olan sevgisi bambaşkaydı. Çocuklarla karşılaştığı her yerde mutlaka durur, onlarla konuşur, sorular sorardı. "Geleceğin büyükleri" dediği çocukların görüşlerini, sorunlarını dinlerdi. Çocuklarda, gök mavisi gözleri ve altın sarısı saçlarıyla Atatürk' e hayranlardı. Şu anda olduğu gibi..


  TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal, Büyük Taarruz öncesi, yetim çocuklar yararına düzenlenen yarışlarda (1922)


  TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal, Çiçek Bayramı'nda Gültekin ile
  (Mayıs 1922)


  TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal, Bilecik Osmaneli İstasyonu'nda bir öğrencinin okuduğu şiiri dinlerken (16 Ocak 1923)


  TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal, Bilecik Osmaneli İstasyonu'nda bir öğrencinin okuduğu şiiri dinlerken (20 Ocak 1923)


  Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Ankara Palas'taki çocuk balosunda, Ömer İnönü ile (23 Nisan 1929)


  Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Yalova'da, okumak isteyen sığırtmaç Mustafa ile (16 Eylül 1929)


 19. #19
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  02-10-2007
  Yaş
  29
  Mesajlar
  2.804
  Her zaman ulusumuzun egemenliğinin daim olması dileğiyle tüm dünya çocuklarıyla beraber nice 23 Nisan'lara...

 20. #20
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  28-06-2007
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2.881
  Gazi Mustafa Kemal Atatürk' ün Çocuklar Hakkındaki Sözleri

  Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye eski devirlerdeki gibi basit değildi. Bugünün anaları için gerekli vasıfları taşıyan evlat yetiştirmek evlatlarım bugünkü hayat için timi bir uzay yerine koymak pek çok yüksek vasıflar taşımalarına bağlıdır. Onun için kadınlarımız, hatta erkeklerimiz de çok aydın, daha çok feyizli daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar; eğer hakikaten milletin anası olmak istiyorlarsa.
  Çocukluğum devri hatırladığım ilk saf mekteptir.
  Mustafa Kemal

  [hr]

  Sizler yeni nesil Türkiye'nin genç evlatları yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yanılmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize dinlenmeden yorulmadan yürüyecekler.
  Mustafa Kemal

  [hr]

  Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize talihin hududu ne olursa olsun, en evvel , her şeyden evvel Türkiye'nin istiklaline ,temeli benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.
  Mustafa Kemal

  [hr]

  Çocuklarımıza ve gençlerimize vereceğimiz tahsilin hududu ne olursa olsun, onlara esaslı olarak şunları öğreteceğiz.:
  1)Milletine,
  2)Türkiye Devletine,
  3)Türkiye Büyük Millet Meclisine;
  düşman olanlarla mücadele lüzumu fertlerin bu mücadele gerekleri ve vasıflarıyla dayanmaya milletler için yasama hakları yoktur. Mücadele; mücadele lazımdır.
  (1922 Mustafa Kemal)

  [hr]

  Gelecek için hazırlanan vazifen evladına hiçbir güçlük karşısında baş eğmeyecek tam sabır ve dayanma ile çalışmaları ve öğrenmeleri çocuklarımızın anne ve babalarına yavrularının tahsillerinin tamamlamaları için her fedakarlığı göze almalarını tavsiye ederim.
  (1921 Mustafa Kemal)

  [hr]

  Çocuklarımız ve gençlerimiz yetiştirilirken onlarla bilhassa varlığı ile , hakkı ile, birliği ile çelişen bütün yabancı unsurlarla mücadele lüzumu ve milli düşünceleri tanı bir imanla her mukabil bileye karşı şiddetle ve fedakarane müdafaa zorunluluğu aşılanmalıdır. Yeni neslin tüm ruhsal kuvvetlerine her özelliğin ve kabiliyetin zevki mühimdir. Daimi ve müthiş bir savaş şeklinde beliren milletler hayatının felsefesi, bağımsız ve mesut kalmak için bu yüksek özellikler şiddetle istemektedir.
  Mustafa Kemal

  [hr]

  İlk ve usta öğretim mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilini ve tekniği verir, fakat o kadar pratik bir tarzda versin ki çocuk okuldan çıktığı zaman aç kalmaya mahkum olmadığına emin olsun.
  (1931 Mustafa Kemal)

  [hr]

  Yeni nesil en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.
  Mustafa Kemal

  [hr]

  Kadının en büyük vazifesi evlattır. İlk terbiye verilen yerin ana kucağı olduğu düşünülürse bu vazifenin ehemmiyeti layıkıyla anlaşılır. Milletimizin kuvvetli bir millet olmaya karar vermiştir.. Bugünün gereklerinden biride, kadınlarımızın her hususta yükselmesini. temindir. Bu sebeple kadınlarımızda alim ve teknik bilgi sahibi olacaklar ve erkeklerin seçtikleri Bütün tahsil derecelerinden seçeceklerdir. Sonra kadınlar sosyal hayatta erkeklerle beraber yürüyecek ve birbirinin yardımcısı ve koruyucusu olacaktır.
  Mustafa Kemal

 21. #21
  Banned
  Üyelik Tarihi
  22-04-2008
  Yaş
  24
  Mesajlar
  7.401
  Onair Sana Çok teşekkürler ... ;)

 22. #22
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  28-06-2007
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2.881
  Atatürk diyor ki:

  " Küçük hanımlar ve küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yılızı, bir mutluluk parıltısısınız.
  Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.
  Sizlerden çok şey bekliyoruz."

  Mustafa Kemal ATATÜRK

 23. #23
  Banned
  Üyelik Tarihi
  22-04-2008
  Yaş
  24
  Mesajlar
  7.401
  Ulu önder Atatürk ne güzel sözler söymeiş, Ne kadar doğru söylemiş. Atatürk'ü o kadar çok seviyorum ki İyiki Yüce Allah'ım Mustafa Kemal Atatürk gibi bir Lider'i bizim ülkemize göndermiş. Değerini Bilip ona göre davranmalıyız...

  Onair paylaşımlar için çok teşekkürler

 24. #24
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  28-06-2007
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2.881
  Rica ederim Beste. Sizlerinde paylaşımlarınızı bekleriz.

  [hr]
  NERDEN BAKSA GÜZEL, NERDEN BAKSAN GÜZEL

+ Cevapla

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Egemenlik delik deşik
  barttao - forum Gündem (Dünya/Türkiye)
  Cevaplar: 15
  Son Mesaj: 22-04-2008, 15:37
 2. Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 21-04-2008, 13:03
 3. Cumhuriyet Bayramı
  emir1907 - forum Komik Yazı
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-04-2008, 22:15
 4. Cadılar bayramı
  necibex - forum Komik Resim
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 13-12-2007, 21:58

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Bookmarks