Etiketli Kullanıcı Listesi

+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 6 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 25 ve 140
Like Tree160Beğeni

Dünyanın en büyük Atatürk heykeli Artvin'e yapılıyor

Atatürk Köşesi forumunda Dünyanın en büyük Atatürk heykeli Artvin'e yapılıyor konusunu incelemektesiniz.

Türkiye'nin ve dünyanın en büyük Atatürk heykeli Artvin'e yapılıyor. Heykel için Rize'den kiralanan vinç 3 saatte Artvin'e gidebildi. Heykeli yaptıran Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu, "Eşimle gezilerimiz sırasında diğer ...

Standart Dünyanın en büyük Atatürk heykeli Artvin'e yapılıyor

Türkiye'nin ve dünyanın en büyük Atatürk heykeli Artvin'e yapılıyor. Heykel için Rize'den kiralanan vinç 3 saatte Artvin'e gidebildi.

Heykeli yaptıran Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu, "Eşimle gezilerimiz sırasında diğer ülkedeki önderlerin dev heykellerini görmüştüm. Bundan esinlenerek ben de Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün heykelini yapma kararı aldım" dedi.

Artvin'de, 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığındaki Türkiye'nin ve dünyanın en büyük Atatürk heykelinin yapımı devam ediyor. Artvin Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı kurucusu ve Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu tarafından yaptırılan dev Atatürk heykeli Ata Tepe'ye yerleştiriliyor.

Tasarımı ve imalatı Tiflis Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia tarafından gerçekleştirilen heykelin parçaları, yaklaşık bir yıldır parça parça yerine yerleştiriliyor.

En son olarak heykelin bacak, gövde ve kafa kısımları tamamlanarak, çelik konstrüksiyon şeklinde Ata Tepe'ye yerleştirildi.

TOPLAM AĞIRLIĞI 60 TON OLAN HEYKELİN 50 TONU YERLEŞTİRİLDİ

Artvin'in en görünen kısmı olan Genya Dağı'nın eteğindeki Ata Tepe'de 7,5 dönüm araziye inşa edilen heykelin şu ana kadar altı metre boyundaki toplam ağırlığı 50 ton olan ve İstanbul'da inşa edilen 52 adet boru yerleştirildi. CNC makinede üretilen borular özel taşıma araçları ile Ata Tepe'ye çıkarılarak, monte edildi. Atatürk'ün Büyük Taarruz Zaferi öncesinde Afyon Kocatepe'deki duruşunu simgeleyen heykel için toplam bin 480 parça kullanıldı. Yaklaşık bir yıldır montajı devam eden heykelin proje çalışmalarının 2003 yılından beri sürdüğü öğrenildi.

Bacak ağırlığı 19 ton, gövde ağırlığı 18 ton ve kafa ağırlığı 9 ton olan üç parçadan oluşan ve destekleyici parçalar ile birlikte şu anda toplam 50 ton ağırlığındaki heykel monte edildi. Dev Atatürk heykelinin yerine yerleştirilmesi için 18 metre uzunluğunda, 75 ton ağırlığında 112 metreye kadar uzanabilen vinç ile 12 metre uzunluğunda, 63 ton ağırlığında 44 metreye kadar uzanan ikinci bir vinç kullanıldı. Rize'den kiralanan 18 metre uzunluğundaki vinç Artvin'e 3 saate getirilirken, Artvin ilinin girişinden Atatürk heykelinin bulunduğu Ata Tepeye 13 saatte getirildi.

Yaklaşık 10 gündür çelik konstrüksiyon çalışması devam ederken, çalışmanın iki hafta daha sürmesi planlanıyor. Heykelin 12 parça bakırdan oluşan kıyafeti giydirildikten sonra heykel tamamlanacak. Bütün parçalarının tamamlanması ile dev Atatürk heykelinin boyu 22 metre, ağırlığı ise 60 ton olacak. Atatürk heykeli projesine ek olarak atış poligonu ve çevre düzenlemesinin de yapılmasıyla birlikte dev heykelin Artvin'in düşman işgalinden kurtuluşu olan 7 Mart 2012 günü tamamlanması bekleniyor.

4 MİLYON TL'YE MAL OLUYOR

Toplam maliyeti 4 milyon TL'yi bulan ve tamamı Kahvecioğlu Vakfı Başkanı Avukat Sıtkı Kahvecioğlu tarafından karşılanan proje, Artvin'de farklılık kılacak. Konuya ilişkin açıklama yapan Sıtkı Kahvecioğlu, uzun süreden bu yana yaptırmayı düşündüğü Türkiye'nin ve dünyanın en büyük Atatürk heykelini Artvin'in her tarafını görebilen bir mekana inşa etme hayalini gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Kahvecioğlu, "Eşimle gezilerimiz sırasında diğer ülkedeki önderlerin dev heykellerini görmüştüm. Bundan esinlenerek bende Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün heykelini yapma kararı aldım. Dev heykelin kurulacağı yer olan Ata Tepe için girişimleri başlattık. Ama Artvin'in yüzde 61 orman mülkü olduğundan bu yeri kullanmamız oldukça zor oldu. 2003 yılından bu yana Artvin'i tepeden gören Ata Tepe mevkisinde yapılan bu heykel 22 metrelik olup, alt bölümünde 500 metrekare kafeterya ve seyir terası bulunacak. Ayrıca heykelin yanında 60 metre direk uzunluğuna sahip 216 metrekarelik bir Türk bayrağının dalgalanacak. Heykelin bulunduğu tesiste okçuluk ve silah atışlarının yapılacağı 4 katlı poligon binamız da yer alacak. Yaklaşık 4 milyon TL'ye mal olacak heykel ve çevresindeki tesisler sayesinde Artvin'e gelen turist sayısında da artış olacaktır. Bu bizim eşimle birlikte gururumuz olacaktır. Heykelin açılışını ve ilimizin artık Ata Tepe ile anılmasını diliyorum" diye konuştu.

http://www.lazhaber.com/artvin/dunya...or-h15024.html
    pesimist, turgutreisfb, Bonney ve 2 diğerleri bunu beğendiler...

Usui Takumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesis falan olması iyi de heykelin yapılması gerekdsiz o heykele edilecek masrafla daha iyi şeyler yapılabilir. Hiç sevinmedim tesis falan olacakmış ona lafım yok ama heykel ne alaka kardeşim Ataya saygı heykelini yapmakla mı oluyo doğrularını alırsınız olur biter (ne demek doğrularını demeyin Peygamber Sav da hata yapabildiğine göre Ata mı hata yapamayacak)

canki1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Helal olsun...Atamızı yok saymaya ilkelerini yok etmeye çalışanlara ders olsun...heykelin gereksiz olduğu yorumu ise çok talihsiz bi yorum olmuş... hem adamın parasını nasıl kullandığından size ne ?
    1ruby1, erenberk, Lhuki ve 3 diğerleri bunu beğendiler...

dünyanın en büyük heykeli dikiliyor niye gereksiz olsun ki, bu hem ATA sevgisini aşılar, hemde turizme çok büyük katkısı olur, bu heykel için binlerce, milyonlarca insan uzak yerlerden bu heykeli görmeye gelirler.
    1ruby1, Silence, erenberk ve 2 diğerleri bunu beğendiler...

Usui Takumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Dünyanın en büyük heykeli dikiliyomuş banane kardeşim daha kendi savaş uçağımzı gemimizi otomobilimizi bilgisayarımızı cep telefonumuzu üretemiyoruz gitmiş heykelle uğraşıyoruz heykelin yapan adam bunun yerine bi kurs bi fabrika bi okul açsa daha iyi değil mi

---------------------------

Canki kardeş adamın parayı nereye harcayacağı beni ilgilendirmez o konuda hem fikiriz ilk mesajda bunu belirtmeyi unutmuşum ama kardeşim nerden çıkardın atanın ve ilkelerinin yok sayılmaya çalışıldığını
    ------------------------------
    Konu REDFOKS tarafından (03-10-2011 Saat 08:32 ) değiştirilmiştir.

Alıntı zencicek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tesis falan olması iyi de heykelin yapılması gerekdsiz o heykele edilecek masrafla daha iyi şeyler yapılabilir. Hiç sevinmedim tesis falan olacakmış ona lafım yok ama heykel ne alaka kardeşim Ataya saygı heykelini yapmakla mı oluyo doğrularını alırsınız olur biter (ne demek doğrularını demeyin Peygamber Sav da hata yapabildiğine göre Ata mı hata yapamayacak)
    utanmasan Atatürk heykeli diktikleri için kınıcan ama onuda yapamıyon kıvıra kıvıra laf sokmaya çalışıyon. sen ve senin gibilere sesleniyorum zorunuza gidiyorsa iran ve suriye orda anca gidersiniz. Türkiye Laikdir Laik kalacak bunu aklınıza sokun.senin gibilerin mantığı ile düşünmeye kalksak karstaki anıtta gereksizdi, abd deki özgürlük heykelide gereksiz, riodaki isa heykelide gereksiz. emin ol o kadar gereksiz kişi varki hayatta gereksiz olduklarını bilmeden yaşayan.

Ayrıca memleketimde böyle bir heykel yapılması beni ayrıca gururlandırdı.

---------- Post added at 09:12 ---------- Previous post was at 09:06 ----------

Alıntı zencicek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dünyanın en büyük heykeli dikiliyomuş banane kardeşim daha kendi savaş uçağımzı gemimizi otomobilimizi bilgisayarımızı cep telefonumuzu üretemiyoruz gitmiş heykelle uğraşıyoruz heykelin yapan adam bunun yerine bi kurs bi fabrika bi okul açsa daha iyi değil mi

---------------------------

Canki kardeş adamın parayı nereye harcayacağı beni ilgilendirmez o konuda hem fikiriz ilk mesajda bunu belirtmeyi unutmuşum ama kardeşim nerden çıkardın atanın ve ilkelerinin yok sayılmaya çalışıldığını
    ------------------------------

bana kalsa o heykeli nereye dikeceğimi biliyom ama neyse.

zoruna gitmesin gün gelicek o heykelin daha büyüğünü Ankaranın merkezine istanbulun en yüksek tepesine dikicez.
    Konu REDFOKS tarafından (03-10-2011 Saat 10:31 ) değiştirilmiştir.
    VincentVega, erenberk, Lhuki ve 2 diğerleri bunu beğendiler...

orcnd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

böyle bir hamleyi devletimizden beklerdim. umarım heryeri türk bayrakları ile donattıkları gibi heryere atatürkü anlatıcak şeyler koyarlar zamanla
    canki1903 bunu beğendi.

Silence - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Vallahi tebrik ederim sıtkı amcamı ne kadar güzel bi davranış , Ata Tepe'de Atatürk Heykeli .

Bence tartışmak gereksiz , boş konuşanlar çekemeyenler elbette olacaktır . Ülkemizde Atamızı sevende çok sevmeyende çok

Gurur duydum helal olsun .
    cgrszone, erenberk, onurozan91 ve 1 diğerleri bunu beğendiler...

7.42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Zencicek bir noktada haklı, Atamızı sadece heykelleştirmemeliyiz, O'nun kurduğu ülkeyi severek, en iyi yerlere taşıyarak, O'nun gösterdiği yolda ilerleyerek ancak bunu yapabiliriz. Yoksa heykel dikmek kolay ve yalnız başına gerçekten putlaştırmaktan öteye gitmez.

Ancak bunu ben Gazi Paşa'ya olan büyük sevgimden söylüyorum, Zencicek ise sevmediği ve Atatürk'ün bu ülkede silinip gitmesini istediğinden söylüyor.

Devletin paraları, bizim paralarımız nerelere harcanmıyor ki, Gazi Paşa'nın heykeline feda olsun.
    Konu 7.42 tarafından (03-10-2011 Saat 08:32 ) değiştirilmiştir.
    fraud3 ve canki1903 bunu beğendiler.

ahky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Beğendim bunu.

Black Wolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Biri zencicek arkadaşımıza anlatsın gemimizide yapıyoruz, yakında uçağımızda bitmiş olacak. Hem bu devlet tarafından yapılan bi uygulama değil. Kişiler parayı toplamış bunu uygun görmüş parayı verenler kızmıyorda sen kızıyorsun

TEGİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bitmiş halini görmeden bir şey söylemek istemem ama görünen o ki yine aynı tarz heykellerden birisi.İyi güzel yapıyorsunuz da abicim biraz ne bileyim yaratıcı olun yav ! Her yerde aynı tarz heykeller.Ha 5 metre olmuş ha 50 metre.Madem Atatürk heykeli yapılıyor ,madem turist çeksin falan diyorsunuz o zaman yaratıcılığınızı kullanın.Bazen TVlerdeki gezi programlarında görüyorum.Küçücük bir kasabada adamlar öyle bir heykel yapmış ki dönüp bir daha bakarsın...
    Ama yine de Artvin'i biraz hareketlendirebilir.Ne diyelim vatana millete hayırlı olsun...

Cok gereksiz bir harcama. Ulkenin heryeri Ataturk caddeleri, barajlari, santralleri, stadyumlari, parklari, okullari vs ile dolu. Mali goturmek isteye bu tur sacmaliklarla ortaya cikiyor, nasil olsa hayir denilme ihtimali yok denecek kadar az, gotur babam gotur. 4 milyon liraya neler yapilmazdiki.
    133 tane okula 30 bilgisayarli bilgisayar laboratuvarlari yapilirdi bu paraya. Yazik yazik...
    metehan760, |SeYYaH|, kmyilmaz ve 1 diğerleri bunu beğendiler...

uma350 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ne para varmış adamda maşallah..

Alıntı istbne Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cok gereksiz bir harcama. Ulkenin heryeri Ataturk caddeleri, barajlari, santralleri, stadyumlari, parklari, okullari vs ile dolu. Mali goturmek isteye bu tur sacmaliklarla ortaya cikiyor, nasil olsa hayir denilme ihtimali yok denecek kadar az, gotur babam gotur. 4 milyon liraya neler yapilmazdiki.
    133 tane okula 30 bilgisayarli bilgisayar laboratuvarlari yapilirdi bu paraya. Yazik yazik...
    kurtuluş savaşı tarihini oku ve Atatürk'ün senin ve ataların için yaptıklarına bak ondan sonra elini vicdanına koy bir daha düşün.
    onurozan91 ve canki1903 bunu beğendiler.

ilahiyatci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı baaydin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    utanmasan Atatürk heykeli diktikleri için kınıcan ama onuda yapamıyon kıvıra kıvıra laf sokmaya çalışıyon. sen ve senin gibilere sesleniyorum zorunuza gidiyorsa iran ve suriye orda anca gidersiniz. Türkiye Laikdir Laik kalacak bunu aklınıza sokun.senin gibilerin mantığı ile düşünmeye kalksak karstaki anıtta gereksizdi, abd deki özgürlük heykelide gereksiz, riodaki isa heykelide gereksiz. emin ol o kadar gereksiz kişi varki hayatta gereksiz olduklarını bilmeden yaşayan.

Ayrıca memleketimde böyle bir heykel yapılması beni ayrıca gururlandırdı.

---------- Post added at 09:12 ---------- Previous post was at 09:06 ----------

bana kalsa o heykeli nereye dikeceğimi biliyom ama neyse.

zoruna gitmesin gün gelicek o heykelin daha büyüğünü Ankaranın merkezine istanbulun en yüksek tepesine dikicez.
    küfür ve şiddet çaresizliğin dışavurumudur beyefendi. heykellerden başka sarılacak, anlatacak hiçbir şeyiniz kalmadı. senin gibi atatürkçüyüm diyenlerin bu milletin parasını yiyip sömürerek semirmekten başka bir iş yapmadıkları açığa çıkıyor da çıkacak da. pisliklerinizi ortaya çıkardığı için mumcuyu öldürtmenizi mi sayayım, müslümanlara sataşmak için kendi gazetenize bomba attığınızı mı.
    zamanında gidilecek bir yer vardı biz gitmiş savaşmış ve şerefimizle ölmüşüz. senin arkasına sığınıp ortam köpürttüğün atatürk'ü atatürk yapan işte o inançlı müslümanlardı. sizin gibiler korkularından evlerine sığınıp savaş bitince nara atmaya başladılar. adam yokluğundan dalkavuklar sardı devletin başını bugünlere kadar türlü desise hileyle borunuzu öttürdünüz ama işte buraya kadarmış yapacak birşey yok.
    heykelli çürümüş kinayenizi hangi hatıranızdan esinlenerek serdettiğiniz de benim değil sizin meselenizdir.
    Konu REDFOKS tarafından (03-10-2011 Saat 10:33 ) değiştirilmiştir.
    SEYF, |BeyabaN|, uygar2580 ve 5 diğerleri bunu beğendiler...

Alıntı baaydin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kurtuluş savaşı tarihini oku ve Atatürk'ün senin ve ataların için yaptıklarına bak ondan sonra elini vicdanına koy bir daha düşün.
    Ataların derken ?

Ertuğrulgazi
    I. Osman
    I. Orhan
    I. Murad
    I. Beyazıd
    I. Mehmet
    II. Murat
    Fatih Sultan Mehmet
    II Beyazdıd
    I Selim
    III Murat
    III Mehmet
    I Ahmet
    II Osman

Fatih Sultan Mehmet İstanbulu almasaydı, ATALARIM savaşıp bu topraklar üzerinde hüküm sürmeseydi. Acaba Türkiye olurmuydu ? Atatürk Olurmuydu ? Hani diyorlar ya Atatürk olmasaydı ne olurdu halimiz. 60 sene öncesine bakan 700 sene öncesine bakamıyor. Bu kadar dar ufuklu. Atatürk ile bir sorunum yok Bu ülke için ne yaptıysa Allah razı olsun. Ama onu putlaştıran zihniyetin sonuna kadar karşısındayım.

Öyle bir zihniyetki Alkole 21 yaş sınırı getirilidiğinde ellerine içki şişelerini alıp meydanlara çıkıp biz Atatürk ün askerleriyiz diye bi taraflarını yırttılar. Bu mu Atatürk ün bu gençliğe öğrettiği ?
    SEYF, soner23, |BeyabaN| ve 7 diğerleri bunu beğendiler...

REDFOKS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Beyler konuyu amacının dışına taşımayın.

buna müsade etmem bu konular hasas ayrıca şu (Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili açılacak konular ve yapılacak yorumlar hakkında...) konuyada bir göz atın.
    erenberk bunu beğendi.

metehan760 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hiçbirşeye faydası olmayacak bir heykel ile birinci olacağımıza, bilişimde birinci olacak bir yatırım yapılsaya. Bakın bu memlekette adamlar asgari ücretle kira verip, çocuk okutuyor. Bu parayla kaç tane gariban çocuk okur. Memlekete faydalı olmak isteyen memleketin geleceğine yatırım yapar. Bu heykel memlekette Atatürk sevgisini mi artıracak. Atatürk'ü seven zaten içinden sever. Bu memleket kaç cephede kurtuluş savaşı verdi, hepsinde mi Atatürk vardı? İnönü yokmuydu, Kazım Karabekir yokmuydu? Maraşlılar, Antepliler, Urfalılar, İzmirliler yokmuydu?
    |SeYYaH| ve Usui Takumi bunu beğendiler.

uygar2580 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Dün tvde frankfurt otomobil fuarını gösteriyordu, inanılmaz güzellikte otomobiller standlar daha neler neler, dedim kendi kendime yahu bu almanlar fransızlar ve niceleri neler üretip dünyaya satarak azımsanamayacak gelirler sağlıyorlar ve ne kadar teknikte ilerlemiş ülkeler. Bizim ülkemizde neden bunlar halen yok ki ? Bizim neyimiz eksik ?

Bu kadar heykel yapacağımıza ARGE yapsak.
    Konu uygar2580 tarafından (03-10-2011 Saat 10:55 ) değiştirilmiştir.
    soner23, AMaTöR_Pc, |SeYYaH| ve 1 diğerleri bunu beğendiler...

virusizmir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Adam heykel yaptırmış diye konuyu nerelere çekmişsiniz ya. Kendi cebinden vermiş hani adam belediye bütçesi vs değil, kimseyi ilgilendirmez.

Güzel bir proje lakin sadece heykelle bırakılmamalı bence. Mesela Buca'daki Atatürk rölyefinin altındaki alan "Milli Mücadele ve 9 Eylül Müzesi" olarak kazandırıldı.
    canki1903 bunu beğendi.

baaydin.. ! İran ve Suriye'ye gidersiniz diyeceğine, asıl senin gibileri Saddam'ın Irak'ına, Mübarek'in Mısır'ına, Esadın Suriye'sine göndermek gerek Oralarda senin çok sevdiğin heykeller var her yerde. Ülkeyi laiklik diye bu ülkelere benzeten zihniyete yazıklar olsun. En büyük hakareti senin gibiler Atatürk'e yapıyor. Atatürk'e Saddam gibi muamele yapılır mı. Heykellerini Saddam gibi her yere dikeceğine bir uçak yap demek mi laiklik düşmanlığıymış. Araplar bile bu diktatörlerden kurtuldu bakalım biz senin gibi zavallıların zihniyetinden ne zaman kurtulacağız.
    Konu kmyilmaz tarafından (03-10-2011 Saat 10:49 ) değiştirilmiştir.
    AMaTöR_Pc, execute, |SeYYaH| ve 2 diğerleri bunu beğendiler...

uygar2580 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bencede polemik çıkarmaya gerek yok kimse kimsenin fikrini değiştiremeyeceğine göre kimse de haklıyken haksız konuma düşmesin.

Adamın kendi parası istediğini yapar kimse birşey diyemez.Ama üzüldüğüm konu şu: Güzel, Atatürk'ün heykeli yapılıyor, o kutlu askerleriyle birlikte kazandığı mücadeleler hakkında belgesel çekiliyor.Ancak aynı konuda Osman Bey'in imparatorluğun temellerini kurmasına, Fatih Sultan Mehmed'in Viyana önlerine kadar gelmesine rağmen en azından İstanbul'un fethiyle ilgili tam bir filmimiz yok veya o kutsal imparatorluk zamanında başarıya götüren Atalarımızın heykelleri yok, varsa da çok az sayıda.
    Konu MBrv tarafından (03-10-2011 Saat 11:03 ) değiştirilmiştir.
    AMaTöR_Pc, execute ve kafadar41 bunu beğendiler.

Earcome - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Gereksiz bir harcama olmuş kişinin cebinden çıktığı için aslında çok üzerinde durulmamalı ama o parayı ihtiyaç sahibi birine verseydi çok daha hayırlı olurdu.
    AMaTöR_Pc ve |SeYYaH| bunu beğendiler.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)